back

Чернігів. Національний банк України сприяє розвитку безготівкових платежів

03-12-2013 | 17:08

Обговоренню теми безготівкових розрахунків та ознайомленню громадськості з модернізованою Національною системою масових електронних платежів було присвячене чергове засідання прес-клубу «Ділове слово» 3 грудня 2013 року. В рамках заходу відбулася прес-конференція начальника управління Національного банку України в Чернігівській області Леоніда Волошка. Також участь в обговоренні взяв начальник Центру інформатизації управління Національного банку України в Чернігівській області Валерій Кужель.

Як зазначив Леонід Волошок, протягом останніх років Національний банк України проводить цілеспрямовану політику, направлену на розвиток в Україні системи масових електронних платежів з використанням карткових та інших платіжних технологій, збільшення частки безготівкових розрахунків і, як наслідок, зменшення суспільних витрат на підтримку готівкового грошового обігу.

Ефективність заходів, що вживались Національним банком України та учасниками фінансового ринку, підтверджується постійним зростанням частки безготівкових розрахунків в загальних обсягах операцій з платіжними картками в Україні. Якщо у 2011 році частка безготівкових платежів складала 8,1% від загальної суми операцій, то за 9 місяців 2013 року цей показник становить уже 16,7% (по Чернігівській області відповідно 1,5% і 6,9%).

Одним із основних напрямків реалізації Стратегічної програми розвитку безготівкових платежів в Україні на 2012–2014 роки є удосконалення Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП), яка була заснована в 2000 році.

Як пояснив Леонід Волошок, така система не є чимось незвичайним. Поряд з усім відомими міжнародними платіжними системами, у багатьох країнах світу функціонують подібні національні внутрішньодержавні системи. Доцільність їх функціонування стає ще більш логічнішою, якщо врахувати, що в Україні, наприклад, 99% усіх карткових транзакцій здійснюється в межах держави.

Це, втім, не означає, що карткою НСМЕП не можна буде розрахуватися за кордоном. Модернізація системи, про яку розповіли учасники засідання прес-клубу, усуває цей недолік. Звичайно ж, такі картки зможуть безперешкодно обслугуватись і в будь-якому банкоматі або на іншому термінальному обладнанні на території України.

Національний банк України як платіжна організація НСМЕП пропонує ефективні інструменти в сфері організації безпеки платежів. Оновлена НСМЕП передбачає емісію банками карток з магнітною смугою і EMV-чипом.

Окрім того, технологія оновленої національної карткової системи дасть змогу оптимізувати державну політику в соціальній сфері, ідентифікувати особу в цій сфері, забезпечити адресність надання соціальної допомоги. Картка НСМЕП може бути використана не лише як платіжний засіб, а й, наприклад, як студентський квиток, проїзний документ чи посвідчення особи.

Леонід Волошок також закликав усіх мешканців області у разі неправомірної поведінки представників банківських структур звертатися на «гарячу лінію» управління Національного банку України в Чернігівській області за телефоном (04622) 4-00-09.


Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації