back

Цифровий меморіал громади на Чернігівщині: перший проєкт буде створено в Ічні

27-06-2024 | 09:30

Уже майже два місяці команда платформи пам’яті "Меморіал" спільно із краєзнавчим музеєм Ічні працює над створенням цифрового меморіалу громади. 

Попередньо платформа оголосила конкурс серед громад, зголосилося 10 ТГ. Перший проєкт цифрового меморіалу команда платформи пам’яті вирішила створювати в Ічні. Його розробка передбачає співпрацю з місцевими жителями, спільне створення, залученість громади.

“У нас не було готового рішення, лише гіпотези. Як саме виглядатиме цифровий Меморіал, яку інформацію та в яких форматах міститиме – ми вигадуватимемо спільно з жителями громади та представниками креативних індустрій. Нам важливо врахувати запити місцевих жителів і створити Меморіал, який стане для них дуже своїм, зрозумілим, важливим”, – сказала Лєра Лауда, співзасновниця Меморіалу. 

Одна з ідей, як міг би виглядати цифровий меморіал – це сенсорний екран (розміщений на стіні або на стійці), що розповідатиме історії життя людей, яких втратила громада у війні: і цивільних, і військових. Персональні історії будуть супроводжувати їхні фото. Можна доповнювати їх також відео чи іншими інтерактивними матеріалами.

Команда Меморіалу прагне зберегти історії людей через спогади з їхнього життя. Щоби цифровий меморіал став місцем зв'язку поколінь, мав цінність для громади і тепер, і в майбутньому. Цифровий меморіал також розповідатиме про події, пережиті громадою під час повномасштабної війни, ці розповіді теж можуть доповнювати фото та відеоматеріали. У квітні журналістка Меморіалу Наталія Найдюк їздила в Ічню та села громади. Там записала свідчення про цивільних загиблих жителів.

Людмила Ємець, завідувачка музею, передала напрацювання власної бази даних про загиблих захисників – зараз над текстами пам’яті про них працює Ольга Городецька, ще одна журналістка команди Меморіалу. 

“Краєзнавчий музей збирає історії про події окупації Ічнянської громади, подвиги наших захисників та цивільних загиблих внаслідок навали ворогів – щоби їх не забути та не залишити непоміченими. Ми звернулись до платформи пам’яті Меморіал, бо хочемо донести до суспільства історії наших полеглих земляків та зберегти їх для наступних поколінь. Завдяки нашій спільній праці матимемо можливість втілити задумане у цифровому меморіалі та належним чином представити трагічні події сучасності”, – сказала Людмила Ємець.

Протягом червня-липня команда Меморіалу підготує текстові та відеоматеріали, графіку та ілюстрації для цифрового Меморіалу. Всі матеріали будуть зібрані на окремій сторінці громади на сайті платформи памʼяті Меморіал. З часом вони будуть доповнюватися та оновлюватися відповідно до розвитку подій у країні. Наступним етапом стане збір коштів для купівлі та встановлення необхідного обладнання для цифрового Меморіалу у тому місці, який обере громада. 

За інформацією платформи пам'яті "Меморіал"