back

Потужні гучномовці та можливість роботи у разі відсутності електропостачання: у Чернігові з’явиться модернізована система оповіщення населення

29-11-2023 | 17:25

Про це розповів директор Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА Сергій Болдирев під час брифінгу в медіацентрі ОВА.

Наразі в області функціонує застаріла система оповіщення радянського зразка. Вона дуже недосконала – після звукового сигналу людям доводиться шукати більш точну інформацію про загрозу  в ЗМІ. Крім того, наявна система виявилась недієздатною в умовах активних бойових дій та відсутності електропостачання.

«Тому після звільнення Чернігівщини начальником ОВА В’ячеславом Чаусом було визначено завдання – змінити підходи і створити сучасну систему оповіщення передусім в обласному центрі та в області загалом. Для цього ми звернулися до Міжнародного фонду «Партнерство за сильну Україну», – зазначив Сергій Болдирев.

Та додав, що для оновленої системи були визначені основні вимоги – можливість роботи у разі відсутності електропостачання та бездротове управління. Наразі ж сигнал про ввімкнення сирени передається за допомогою телефонних дротів. Тобто, якщо система дротового зв’язку не працює, сирена не увімкнеться, навіть при наявності електропостачання.

Кількість сирен у місті не збільшувалась з радянських часів – наразі їх 22, проте за цей час з’явились нові житлові масиви. Тож реконструкція передбачає встановлення 19 нових  гучномовців потужністю від 400 до 1200 Вт скрізь, де їх не було або де вони не працювали. Це повністю забезпечить покриття міста разом з населеними пунктами, які знаходяться поряд – Новоселівкою, Павлівкою, Старим Білоусом тощо.

 

Перший етап проектування і експертизи завершено, на черзі – оголошення тендеру і визначення виконавця проєкту. Його вартість близько 6 мільйонів гривень.

«Система оповіщення у Чернігові буде абсолютно сумісна з обласною системою, яка діє зараз. В місті з’явиться ще одна – додаткова, яка дозволить доводити сигнали до населення в гучномовному режимі. У разі повітряної тривоги спочатку прозвучить сирена, як зазвичай. Після цього – речове повідомлення з інформацією в чому полягає небезпека і рекомендаціями щодо подальших дій. Таке ж повідомлення прозвучить після отримання сигналу про відбій повітряної тривоги», – пояснив спікер.

Крім того, автоматизоване робоче місце дозволить оповістити керівництво всіх служб, які забезпечують життєдіяльність міста – підприємств, установ, організацій, навчальних та медичних закладів тощо.

Під час наступного етапу модернізації система зможе об’єднувати локальні системи оповіщення та  застосовувати світлові сигнали, що дуже важливо для людей з порушеннями слуху.

«Паралельно ми почали працювати над збільшенням числа населених пунктів, які отримають системи оповіщення. До територіальної реформи сирени були лише у районних центрах, яких налічувалось  23. Наразі кількість громад збільшилась, тому є потреба у встановленні додаткових», – наголосив спікер.

Так, коштом громад вже  встановлені системи оповіщення в Гончарівському та Десні. В Острі та Городні їх встановили завдяки французькій гуманітарній організації ACTED.

Крім того, фонд «Партнерство за сильну Україну» продовжує роботу щодо посилення та створення сучасних систем оповіщення у Новгород-Сіверському, Семенівці, Добрянці і Ріпках.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій 
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації