back

Аграрії області зібрали понад двісті тисяч тонн зернових культур. У планах – понад чотири мільйони

27-07-2023 | 17:43

На Чернігівщині другий рік поспіль як посівна, так і жнива проходять у надскладних умовах. Втім, попри труднощі, пов’язані з війною, аграріям області цьогоріч вдалося засіяти 1,2 мільйона гектарів (з урахуванням озимих), що практично відповідає торішньому показнику (2021 рік – понад 1,3 млн га). Скільки вже вдалося зібрати урожаю та як взагалі функціонують сільськогосподарські підприємства області — розповів під час брифінгу в медіацентрі ОВА директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА Олег Крапивний.

За словами спікера, з початку жнив (поточного року вони стартували 11 липня) зібрано 22% площ ранніх зернових, 40% – ріпаку.

«Загалом цьогоріч плануємо зібрати близько чотирьох мільйонів тонн зернових та зернобобових культур, понад мільйон – олійних та стільки ж – картоплі. Зазначу, через війну зменшилися посіви зернової частки, відповідно й урожаю, натомість технічної – збільшилися. Це пов’язано, зокрема, з порушенням логістичних шляхів, що насамперед впливають на експорт продукції», — зазначив Олег Крапивний, додавши, що агропромисловий комплекс може скористатися державною підтримкою.

Як приклад – гранти за програмою «єРобота» (заявки подаються через портал «Дія»), зокрема на створення або розвиток переробних підприємств. Такою допомогою скористалися вже 11 підприємств області, отримавши кошти на загальну суму 50 мільйонів гривень. Ще два суб’єкти господарювання отримали близько 19 мільйонів гривень для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства.

Можна за підтримки держави створювати або розвивати тепличне господарство (поки учасників програми з області немає) або ж власний бізнес (йдеться про мікрогранти). Щодо останнього: з початку дії такої ініціативи 16 заявок у сфері АПК отримали позитивне рішення, а це – 3,8 мільйона гривень.

Віднедавна уряд запустив три нові грантові програми для ветеранів. Тепер учасники та учасниці бойових дій, а також їхні дружини або чоловіки можуть подати заявку та отримати фінансування від держави на реалізацію власної ідеї чи масштабування вже наявної справи (від 250 тисяч до мільйона гривень). При отриманні грантів на суму 500 тисяч та мільйон держава фінансує 70% вартості проєкту, 30% – сам отримувач.

Актуальним залишається пільгове кредитування: програма «5-7-9%» (видано кредитів на 900 мільйонів гривень) та портфельні гарантії (на 800 мільйонів гривень).

Нагадаємо, що в області триває розмінування територій. 18409 га сільгоспугідь потенційно забруднені вибухонебезпечними предметами. Цьогоріч обстежено 1166,95 га, з них потребують розмінування – 941,58 га.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації