back

У Чернігові вшанували пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу

18-05-2023 | 14:03

«Всіх татар виселити з території Криму та поселити їх на постійне місце проживання як спецпоселенців в районах Узбецької РСР. Виселення покласти на НКВС СРСР і завершити до 1 червня 1944 р.». Таке рішення затвердив Державний Комітет Оборони СРСР своєю постановою «Про кримських татар» з грифом «цілком таємно» 11 травня 1944 року. А вже за тиждень, 18 травня, розпочалася насильницька депортація кримських татар з історичної батьківщини – етнічна чистка за звинуваченням цілого народу у співробітництві з нацистською Німеччиною.

Тоді було депортовано практично увесь кримськотатарський народ – близько 200 тисяч осіб. Після закінчення Другої світової війни демобілізованих з Червоної армії бійців – кримських татар було відіслано до уральських і сибірських трудових таборів. Возз’єднатися фронтовикам зі своїми родинами у спецпоселеннях було дозволено лише за кілька років.

Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання: лише впродовж року від голоду, хвороб та виснаження загинули понад 30 тисяч осіб.

Чернігівська громада — представники органів влади, національно-культурних товариств, громадські активісти, військові, переселенці з Криму — хвилиною мовчання вшанувала пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу, зібравшись на центральній площі обласного центру. Серед учасників — заступниця начальника Чернігівської ОВА Жанна Шерстюк.

Саме сьогодні, 18 травня, в Україні на державному рівні з 2014 року відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу та з 2015-го — День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Народу, який і нині зазнає утисків з боку російської влади в окупованому з 2014 року Криму.

«Події у 1944 році дуже тісно переплітаються з подіями 2014-го, коли російська федерація без оголошення війни підло напала на Україну й окупувала Крим. Після цього щасливе життя людей скінчилося. Майже десять років на півострові відбувається тотальне знищення всього українського. Люди, які не бояться демонструвати та висловлювати свою непокору окупаційній владі, потерпають від арештів, тортур або й взагалі зникають. Історія і сучасні події нам чітко показують, що допоки з нашою країною поруч росте ця «ракова пухлина» у вигляді ерефії, миру та спокою нам не бачити. Ми маємо це розуміти і кожний на своєму фронті робити все можливе для підтримки Збройних сил України, розуміти, наскільки важливо ніколи нікому не дозволити навіть думки про меншовартість нашого народу. Ми пишаємося тим, що ми українці. Пам’ятаймо, яку страшну ціну сплачуємо за нашу свободу, життя і майбутнє наших дітей. Чернігівська громада демонструє, що вона близька до горя кримських татар. Для кожного з нас Крим — це Україна! Він був, є і буде українським», — виступила голова громадської організації «Кримська громада» Світлана Кузіна.

Цей день увійшов в історію як День боротьби за права кримськотатарського народу. Сьогодні на Красній площі Чернігова Академічний народний хор виконав Державний Гімн України та Гімн кримськотатарського народу. А вірш великого поета, одного з лідерів кримськотатарського національного руху Сейтумера Еміна «Сен олмасанъ…» («Якщо би не було тебе..») прочитав актор і режисер Олександр Лаптій.

Крим нескорений, як нескорена вся Україна!

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації