back

1917 рік: перше встановлення синьо-жовтого прапору на офіційному заході в Чернігові

23-08-2022 | 10:35

18 (31) березня 1917 року у Чернігові, у колишньому будинку дворянського зібрання (споруда зруйнована під час німецьких бомбардувань у серпні 1941 року), відбулися перші українські збори. У залі вперше було встановлено український національний прапор і виконано гімн «Ще не вмерла Україна».

Збори були скликані радою Чернігівського товариства українських поступовців. Їх відкрив голова Товариства, громадський діяч Ілля Шраг, якого було обрано головуючим зборів.

Спочатку вони проходили у приміщенні Чернігівської міської Думи (колишня будівля Національного банку України у Чернігівській області).

Чернігівський голова Аркадій Верзилов привітав учасників зборів та особисто Іллю Шрага від імені міста Чернігова.

Після виступу Іллі Шрага та одного з діячів місцевої «Просвіти» збори були перенесені до зали Чернігівського дворянського зібрання, оскільки для всіх бажаючих зала міської Думи виявилася замалою.

У залі дворянського зібрання учасники розмістили український прапор з написом «Хай живе воля».

Промовці у своїх виступах порушували питання національно-культурного відродження. Зокрема, відкриття українських навчальних закладів, підтримки української преси та видавництва, відродження пісенних українських традицій.

Присутній на цих зборах учень Чернігівської гімназії Роман Бжеський (український державний діяч доби УНР та на еміграції, організатор українського війська, ідеолог модерного українського націоналізму, дослідник української історії, літературознавець, журналіст та публіцист) закликав негайно започаткувати курси українознавства при кожній гімназії.

Представники селянства також висловлювали побажання щодо навчання дітей українською мовою.

«Представник солдатів» розповів про заснування українських «охочекомонних» полків та закликав вступати до їх лав. Щоб боротися «під своїм, українським прапором». До праці на благо України закликав і ще один учасник зборів, офіцер Василь Павленко.

Під час зборів, присутній у залі хор, декілька разів виконав «Ще не вмерла Україна» та «Заповіт» Шевченка.

Проходив збір коштів в український фонд. Загалом збори пройшли з величезним ентузіазмом та натхненням.

Збори вирішили надіслати телеграми з привітаннями Михайлові Грушевському та Центральній Раді, представникам Тимчасового уряду та раді робітних та солдатських депутатів.

Далі була прийнята ухвала, яка містила такі основні положення «бажання»:

- «вільна автономна Україна у федеративній Російській республіці»;

- заснування окремих українських полків;

- повна українізація шкіл;

- «негайне заведення української викладової мови у школах Чернігівщини».

Ряд інших пунктів стосувався також освіти, зокрема, музичної та видання підручників українською мовою.

Після виконання гімну «Ще не вмерла Україна» Ілля Шраг закрив збори.

 

За матеріалами Українського інституту національної пам’яті