back

Ґрунти – об’єкт особливої правової охорони

26-01-2015 | 09:45

У чинному законодавстві України ґрунти визнані об’єктом особливої правової охорони. Зокрема, відповідно до ст. 168 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року, при здійсненні діяльності, пов'язаної із порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей. Здійснення такої діяльності можливе за умови отримання спеціального дозволу органів державного контролю за використанням та охороною земель.

Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок – це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки. Отримання таких дозволів регулюється Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 грудня 2005 року № 1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 року за №70/10350).

Відповідно до Указу Президента України від 13 квітня 2011 року №459/2011, повноваження щодо видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок віднесені до компетенції Державної інспекції сільського господарства України.

Дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву видається безкоштовно.

Зняття та перенесення ґрунтового покриву власником або землекористувачем без отримання такого спеціального дозволу, а також невиконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту, незалежно від обсягу заподіяної земельній ділянці шкоди, тягне адміністративну відповідальність відповідно до ст. 53-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Питання стосовно дотримання вимог земельного законодавства юридичними та фізичними особами щодо зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) на території області знаходиться на постійному контролі Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області.

Протягом 2013 – 2014 років Державною інспекцією сільського господарства в Чернігівській області сім фізичних осіб та суб’єктів господарювання притягнуто до адміністративної відповідальності за зняття та перенесення ґрунтового покриву без отримання такого спеціального дозволу. За наслідками виявленого порушення земельного законодавства нараховані збитки спричинені державі на суму майже 46 тисяч гривень.


За інформацією
Держсільгоспінспекції
в Чернігівській області