back

Школярі Чернігівщини шанують пам'ять жертв Голодомору

24-11-2014 | 16:56

Хай світло від свічки у небо летить

Хоча б одну душу зігріє в цю мить.

Щоб душа ця загублена спокій знайшла

І у вічність до Бога відійшла.

Кожну четверту суботу листопада вся українська спільнота запалює свічки пам'яті. Це день жалоби за мільйонами наших земляків, у яких відібрали право на життя.

Голодомор 1932-1933 років – це найстрашніша сторінка нашої історії. Тоталітарна система винищила велику частину українського народу, а багато людей на все життя запам’ятали жахіття тих років. Роки державної незалежності України стали часом складного усвідомлення причин перебігу та наслідків національної катастрофи українців. 28 листопада 2006 року Верховна Рада України визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Скільки людей втрачено, скільки скалічено душ, розбито сімей… Загинув кращий цвіт нації, так і не встигнувши розцвісти. Досі ми не знаємо імен всіх тих, хто загинув від голодної смерті. Їх не називали героями. Їм не ставили пам’ятників чи обелісків. Історики називають різні цифри: 5, 6, 7, 9, 10 мільйонів. Але так чи інакше йдеться про мільйони ні в чому невинних людей.

81 рік минув відтоді, але пам'ять народу жива, вона нічого не забуває. Шанує спогади про мільйони жертв голодоморів і підростаюче покоління. У закладах освіти області проведено тематичні пам’ятні заходи у зв'язку з 81-ми роковинами Голодомору 1932-33 років. Так, у Чернігівському обласному центрі науково-технічної творчості учнівської молоді пройшов виховний захід «Землі моєї, ревний біль і жаль. Голодомор 1932-1933 рр.», в ході якого гуртківці читали вірші, переглянули документальний фільм «Технологія геноциду», долучились до загальнонаціональної хвилини мовчання та запалили свічки пам'яті.

У Чернігівському обласному Палаці дітей та юнацтва також проведено ряд виховних заходів. Зокрема, відбулися години спілкування «Україна пам’ятає», інформаційні хвилинки: «Голодомор мовою цифр». Крім того, у бібліотеці Палацу було представлено тематично-документальну виставку «Пам’ять поколінь».

22 листопада гуртківці та педагоги закладу зібралися для участі у патріотичному флеш-мобі в рамках Всеукраїнської акції «Запали свічку пам’яті». На знак пам’яті про невинно загиблі душі в роки штучного голоду, діти тримали в руках свічки та лампадки. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять усіх українців, які померли страшною голодною смертю. На завершення пам’ятного заходу учасники заходу виклали із лампадок палаючий хрест – символ вічної пам’яті про страшну трагедію українського народу.

До Дня пам’яті жертв голодоморів КЗ «Чернігівська обласна станція юних натуралістів» проведено засідання в клубі «Ерудит» під назвою «На колінах стою перед вами, сповідаю жалобу сумну».

Участь у заході взяли вихованці та педагоги закладу, а також батьки. Присутні ознайомилися з тематичною експозицією кімнати-музею економного і бережливого ставлення до хліба, присвяченої темі Голодомору в Україні.

Під час заходу відбулося запалення символічної свічки пам’яті, обговорення історичних довідок, свідчень людей та спогадів жителів Чернігівщини, які пережили страшний Голодомор 1932-1933 рр..

На завершення учасники стали напівколом, тримаючи у руках запалені свічки, і помолилися про душі загиблих, ушанувавши їх пам’ять хвилиною мовчання.



За інформацією
Управління освіти і науки
облдержадміністрації