14-12-2022 | 17:45
Міністерство закордонних справ Латвії організувало 14 грудня внутрішню сесію «мозкового штурму» зацікавлених сторін щодо приватної участі у швидкому відновленні та відбудові України, Чернігівщини зокрема. Мета — неформальний обмін думками щодо процесу реконструкції, потреб і перспектив співпраці з міжнародними та українськими партнерами.
Участь у заході взяли близько 30 експертів/практиків, які співпрацюють з Міністерством закордонних справ Латвії щодо відбудови України (представники бізнес-асоціації, громадянського суспільства та муніципалітетів, Латвійської агенції інвестицій та розвитку, Міністерства фінансів, а також підприємці, які вже працюють в нашій країні). Від Чернігівської області до обговорення долучився перший заступник начальника ОВА Костянтин Мегем.
«Латвія — наш справжній друг, який один із перших підставив своє плече в складний для нас час, — підкреслив Костянтин Мегем. — Ваша підтримка відчувається в усьому. Це і надання гуманітарних вантажів, в тому числі будівельних матеріалів для відновлення житлових і промислових об’єктів, постраждалих під час бойових дій, і допомога навчальним та навчально-соціальним закладам».
Перший заступник начальника ОВА висловив сподівання, що співпраця надалі тільки посилюватиметься. Орієнтиром тут слугуватиме розроблений «FAST RECOVERY PLAN» — проєкт відновлення критично важливої пошкодженої інфраструктури.
Наразі до плану включено майже 9 тисяч об’єктів (переважна більшість — це житловий фонд), які потрібно відновити максимально швидко. Загалом же внаслідок обстрілів та бомбардувань на Чернігівщині пошкоджено понад 11,1 тисячі об’єктів.
Крім відновлення критичної інфраструктури, пріоритетним залишається питання забезпечення її роботи в умовах аварійного припинення постачання електроенергії. Тому існує потреба в автономних джерелах живлення, зокрема в сонячних панелях, станціях, генераторах, блочно-модульних котельнях.
Зі свого боку, латвійська сторона поділилася досвідом, отриманим в ході реалізації проєктів в Україні, в тому числі й на Чернігівщині. Так, завдяки будматеріалам, які надала Латвія, вдасться відремонтувати сім приватних осель у Ягідному. Також Латвійська Республіка виділила кошти на відновлення приміщення Чернігівського учбово-виробничого підприємства Українського товариства глухих. Тут замінено близько 200 квадратних метрів вікон та дверей.
Серед іншого — наразі латвійські партнери готують до відправки на Чернігівщину партію пелет для опалення. Водночас надалі розглядають можливість налагодження співпраці з нашими суб'єктами господарювання щодо надання необхідної підтримки у виробництві цієї продукції на території області.
До слова, протягом грудня в Латвії проходитиме традиційна різдвяна благодійна акція. Всі зібрані речі для дітей (приміром, техніка, іграшки, одяг, книжки, солодощі, канцелярське приладдя тощо) будуть спрямовані в один із навчально-соціальних закладів Чернігівської області. Ще для трьох закладів латвійська організація «Tavi Draugi», яка на початку місяця доставила до області три генератори, готує подарунки до новорічних свят.