back

Реформа системи державного фінансування вищої освіти

15-04-2016 | 08:43

Про реформу системи державного фінансування вищої освіти йшлося під час експертної зустрічі з представниками Міністерства освіти і науки України, що відбулася 14 квітня 2016 р. В режимі веб-зв’язку на базі Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів представники Чернігівської ОДА та громадськості мали можливість поспілкуватися з директором Департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки Олегом Шаровим.

В обговоренні також взяли участь представники громадськості, зокрема, експерт Альянсу Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні Володимир Ковтунець, а також вищих навчальних закладів.

Окрім Чернігова, в обговоренні взяли участь представники обласних адміністрацій та громадських об’єднань з Дніпропетровська, Львова, Полтави та Харкова.

Під час зустрічі мова велась про питання фінансування вищої освіти. Зокрема, експерти зазначили, що дана система потребує кардинальних змін. Система державного замовлення є застарілою та не спирається на об’єктивні дані та наукові методики, а також дає привід звинувачувати державних замовників у «ручному розподілі». В умовах ринкової економіки, коли приватні компанії становлять більшість на ринку праці, державне замовлення не відповідає запитам суспільства і потребам ринку праці.

Експерти дійшли згоди про те що, державне замовлення не може бути інструментом стимулювання розвитку університетів, адже воно прив’язане до кількості студентів, а отже до кількості ставок викладачів. Останні 25 років всупереч демографічним тенденціям, коли кількість випускників зменшується, в країні спостерігається зростання кількості ВНЗ і студентів.

Також учасники зустрічі обговорювали нову модель фінансування вищої освіти, яка складається з чотирьох елементів. Перший ключовий елемент – це базове (блочне) фінансування ВНЗ. Другий – соціальний фонд. Третій – фонд розвитку (фонд капітальних видатків). Четвертий – фонд державної цільової підтримки, де будуть закладені гроші на підтримку тих категорій населення, яким держава надає додаткову підтримку на здобуття вищої освіти.

Чернігівський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади,
органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій