back

Як в області реалізується реформа місцевого самоврядування. Діяльність Офісу реформ у Чернігівській області

11-04-2016 | 10:26

Саме про це йшлося під час прес-конференції консультантів Офісу реформ у Чернігівській області, яка відбулася 6 квітня у місті Чернігові.

У прес-конференції взяли участь: консультант з бюджетних питань Микола Силенко, консультант з юридичних питань Ірина Кудрик, консультант з питань комунікації Вероніка Рибак, виконавчий директор регіонального відділення «Асоціації міст України» Федір Фесюн, голова Кіптівської об’єднаної територіальної громади Володимир Кучма, голова громадської організації «Українська асоціація Матерів» Тетяна Баклажова, керівник громадської організації «АХАЛАР» Юрій Трофименко, політичні діячі та представники засобів масової інформації.

Під час заходу організатори розповіли про роботу Офісу реформ у Чернігівській області. Зокрема, що для створення сприятливого середовища для впровадження децентралізаційної реформи в Україні, зміцнення місцевого самоврядування, поглиблення демократичних процесів розвитку територіальних громад та стабільності держави Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» реалізує проекти «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС) та проект «Прозорий, підзвітний ефективний бюджет на місцевому рівні в Україні» (ПБП) за фінансового сприяння АМР США та Європейського Союзу.

Виходячи з необхідності проведення глибоких реформ в Україні, зокрема, реформи місцевого самоврядування, децентралізації влади, створення належних умов до виконання першочергових завдань Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» за співпраці Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, у кожній області створені Офіси з питань впровадження реформ у сфері місцевого самоврядування, децентралізації повноважень органів виконавчої влади (чи/або Офісів реформ).

Метою роботи цих Офісів є посилення інституційного, адміністративного та експертного забезпечення реформи на місцевому і регіональному рівні.

Для реалізації цього проекту 16 лютого 2016 року між Мінрегіоном та Асоціацією міст України підписано Меморандум про узгодження мети діяльності щодо впровадження реформи місцевого самоврядування. Меморандум набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31 грудня 2016 року.

Згідно Меморандуму Мінрегіон здійснює методичну підтримку долучених до роботи в Офісах реформ консультантів, забезпечує відповідну співпрацю між обласними державними адміністраціями та Офісами реформ. Асоціація міст України, через Офіси реформ, розробляє практичні рекомендації для органів місцевого самоврядування та модельні рішення із застосування нового законодавства на практиці.

Обидва проекти сьогодні активно реалізуються в усіх областях України. У Чернігівській області команда проектів «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID та «Прозорий, підзвітний ефективний бюджет на місцевому рівні в Україні» (ПБП) за сприяння Євросоюзу, запевнила, що готова допомагати сільським, селищним та міським громадам використовувати всі можливості для зміцнення та посилення їх спроможності.

Офіс реформ у Чернігівській області працює вже майже рік. За рік роботи створено 5 об’єднаних територіальних громад, а саме: Вертіївська, Макіївська, Деснянська, Парафіївська, Кіптівська. У кожній з цих громад у жовтні 2015 року пройшли перші вибори і обрано голів об’єднаних територіальних громад.

Якщо говорити про фінанси органів місцевого самоврядування, то бюджети 5 об’єднаних громад у 2016 році у порівнянні з минулорічними бюджетами рад до об’єднання зросли втричі. Крім того, виділяється 1 млрд грн субвенції з Державного бюджету на покращення інфраструктури об’єднаних громад, для 5 громад Чернігівської області — це майже 32 мільйони гривень.

На сьогоднішній день готові до об’єднання: Талалаївська, Лосинівська, Батуринська, Мринська, Остерська громади. Перші кроки до об’єднання роблять Гончарівська та Холминська громади.

«Об’єднана громада зараз, як мала дитина, яка тільки стає на ноги і потребує підтримки держави. Саме за таку підтримку під час об’єднання та у процесі становлення ми дуже вдячні консультантам Офісу реформ, Міністерству регіонального розвитку, а саме Геннадію Зубку та його першому заступнику В’ячеславу Негоді. Вони, та інші фахівці Міністерства допомогли нам у реалізації перших правових кроків до та після об’єднання», — зазначив голова Кіптівської об’єднаної територіальної громади Володимир Кучма.

Отже, експерти Офісу реформ і надалі допомагатимуть місцевій владі розробляти проекти перспективних планів формування територіальних громад, консультуватимуть та надаватимуть практичні рекомендації представникам органів місцевого самоврядування щодо реалізації закону про їх добровільне об’єднання.

Децентралізація —- процес болісний, але незворотній, як дорослішання. Як допомогти громадам його пережити і зміцніти знають консультанти Офісу реформ у Чернігівській області.



За матеріалами Офісу реформ
у Чернігівській області