15-04-2025 | 11:31
Хакатон «Чернігів безбар’єрний», спрямований на пошук інноваційних рішень для підвищення рівня доступності міської інфраструктури, пройшов з 11 по 13 квітня в обласному центрі. Захід об’єднав представників влади, громадських організацій, фахівців з інформаційних технологій та активних громадян, небайдужих до питань інклюзії.
Організував івент Чернігівський ІТ-Кластер спільно з НУ «Чернігівська Політехніка» та ОВА у партнерстві з Агенцією регіонального розвитку області та за підтримки швейцарсько-української Програми EGAP, що виконується Фондом Східна Європа. Долучився і соціально відповідальний бізнес.
«Цифровізація та безбар’єрність – два важливі питання, над якими працюємо під час заходу. На жаль, людей обмежених в пересуванні, стає все більше. До них відносяться не лише люди з інвалідністю. Це можуть бути й матері з візочками, й люди старшого віку», – каже регіональна координаторка Програми EGAP по Чернігівській області Юлія Масляна.
«Безбар’єрність міських просторів – є ключовим викликом для більшості міст, – підкреслила голова правління Чернігівського ІТ-кластеру Юлія Дайнеко. – На хакатоні ми будемо працювати над створенням системи, яка дозволить виявити проблемні місця міського простору, залучити громадськість та владу до їх усунення та надати мешканцям зручний цифровий сервіс для планування маршрутів».
Упродовж трьох днів учасники працювали у командному форматі над розробкою інтерактивної карти безбар’єрності у вигляді мобільного застосунку. Завдяки цій розробці люди з інвалідністю, батьки з дитячими візочками, літні мешканці та всі, хто стикається з перешкодами у місті, зможуть зручно планувати свої маршрути та знаходити доступні локації.
«Дуже важливий захід. Ми закладаємо фундамент продукту, спрямованого на налагодження взаємодії між органами влади та громадянами в питаннях безбарʼєрності. Це допоможе населенню чітко розуміти – де знаходяться об’єкти, забезпечені засобами фізичної доступності», – зазначив заступник голови ОДА з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO) Сергій Зенченко.
«Проблема безбар’єрності – одна з основних. Тому хотілось би бачити в цьому продукті не лише інструмент обліку та моніторингу якихось об’єктів фізичної безбар’єрності, а й інструмент взаємодії з людьми. Це має бути програмне забезпечення, яке спростить роботу управлінців, надасть жителям області актуальну інформацію про наявність тих чи інших елементів інклюзії в будівлях та створить оптимальне, комфортне для життя міське середовище», – зауважив в. о. начальника Управління містобудування та архітектури ОДА Сергій Куреня.
Серед ключових ідей, презентованих на хакатоні: цифрова карта міської інфраструктури з відкритим доступом до інформації про рівень безбар’єрності, електронний моніторинг та аналітика стану доступності адміністративних будівель та ключових громадських об’єктів, сервіс для пошуку безбар’єрних маршрутів та будівель за різними параметрами, платформа збору зворотного зв’язку від громадян щодо наявних бар’єрів у місті.
«Питання безбар’єрності – надактуальне, особливо у розрізі ветеранської політики. Важливо про це говорити. Додаток дозволить набагато простіше реагувати, – каже заступник голови ОДА Іван Ващенко. – Надалі ми маємо працювати з громадами та іншими органами влади. Це великий обсяг роботи. Сподіваюсь, що спільними зусиллями ми зробимо Чернігівщину простором можливостей».