back

Робота над проєктом Цивільного кодексу вийшла на фінальну стадію, - експерти

03-03-2021 | 09:14

Яких змін, вдосконалень та доповнень потребує бути Цивільний кодекс України обговорили учасники другого дня Всеукраїнського форуму «Україна 30. Розвиток правосуддя».

Доктор юридичних наук, професор, заступник керівника робочої групи з питань рекодифікації Цивільного кодексу Олексій Кот зазначив, що підготовка проєкту Цивільного кодексу України, розпочата 25 років тому, зараз виходить у свою кульмінаційну стадію.

- Сьогодні ми можемо забезпечити належне приватноправове застосування на рівні нашого законодавства, не вступаючи в конфлікт ні з ким, за винятком наших колег-господарників. Світова спільнота підтримує нас, оскільки Цивільний кодекс є кодексом приватного права, який охоплює всі без винятку відносини, - заявив Олексій Кот.

За словами доктора юридичних наук, професора, члена робочої групи з питань рекодифікації Цивільного кодексу Романа Майданика, ідеологічним дороговказом для вдосконалення чинного Цивільного кодексу є сучасні, глобальні напрями розвитку правових систем у світі.

- Глобалізація у сфері права, економіки призводить до необхідності вирішення питання щодо поєднання властивим європейським цінностям та принципам здатності пристосовуватися до сучасних потреб. За таких умов, основний підхід, якого ми маємо дотримуватися, полягає в тому, що для того, щоб Україна стала квітучою нацією з розвинутою економікою і верховенством права, необхідно застосовувати гнучкі, юридично безпечні правові конструкції, які здатні конкурувати з найкращими аналогами у світі, - заявив Роман Майданик.

Усі книги чинного Цивільного кодексу потребують системних змін. Суттєві структурні новації пропонують провадити, зважаючи на структуру проєктів ЦК 1966-2001 років, які включають книги «сімейне право» та «міжнародне приватне право. Про це заявив доктор юридичних наук, професор, координатор робочої групи з питань рекодифікації Цивільного кодексу Анатолій Довгерт. За його словами спрямованість змін можна визначити як подальшу європеїзацію приватного права країни.

- Якщо ж виходити з двох груп приватних відносин – майнові та особисті немайнові відносини, то спрямованість удосконалення правового регулювання майнових відносин полягає у наданні бізнесу сучасного правового підґрунтя, немайнових – у глибшому проникненні у різноманітні грані прав людини, що забезпечують її природне існування та соціальне буття, - зазначив Довгерт.

Керівник робочої групи з питань рекодифікації Цивільного кодексу Олексій Кот  зазначив, що Цивільний кодекс охоплює абсолютно всі сфери приватного правового регулювання. Це стосується і відносин між фізичними особами, і відносин, в яких беруть активну участь підприємці, держава та відповідні державні утворення.

Заступник голови Комісії з питань правової реформи, голова делегації України в Групі держав Ради Європи проти корупції (GRECO) Михайло Буроменський  розповів про один із напрямків роботи над оновленням Цивільного кодексу України.

- Перше питання подальшої роботи над Цивільним кодексом — системність внесення змін до законодавства, яка має відбутися повною мірою. Одним із напрямків, з яким буде працювати Комісія, є питання, пов’язані із внесенням змін до розділу другого Конституції України «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина». Важливо, щоб у цій частині узгодження відбулося максимально якісно та ефективно, - підкреслив Буроменський. І додав, що певні зміни будуть, адже ті напрацювання, які має Комісія сьогодні, а саме група, що займається змінами до Конституції, деякою мірою адаптують цей розділ для максимальної гармонізації із законодавством ЄС. Саме цим займається група з реформи приватного права, намагаючись максимально наблизити нас до стандартів європейського правового простору.