back

Автоматично і дистанційно: як працюватиме механізм нарахування житлових субсидій в умовах карантину

17-11-2020 | 14:34

У березні 2020 року Кабмін прийняв постанову №247, якою визначив особливості надання житлових субсидій у період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби. Крім того, з метою спрощення процедури призначення грошових виплат та компенсацій витрат населення на оплату житлово-комунальних послуг було внесено ряд змін в нормативну базу, що регулює це питання.

Про особливості надання субсидій та пільг в опалювальному сезоні 2020-2021 рр., організацію роботи управлінь праці та соцзахисту в умовах карантинних обмежень, чи потрібно громадянам збирати й подавати документи й кого можуть позбавити субсидії, розповів начальник Департаменту соціального захисту населення Чернігівської ОДА Олег Русін.

Так, за словами керівника Департаменту, сьогодні Уряд максимально спростив призначення житлової субсидії. Грошові компенсації на опалювальний сезон були автоматично перераховані для всіх отримувачів субсидій Чернігівської області. Загалом це 115,7 тисячі домогосподарств. На сьогодні область отримала від Мінсоцполітики транш за жовтень. Кошти почали перераховуватись громадянам і надійдуть відповідно графіків виплат. Нагадаємо, що відтоді, як відбулася монетизація житлових субсидій, інформація щодо сум виплат до платіжок надавачів послуг не вноситься.

За словами Олега Русіна, при наявній автоматичній системі перерахунку, складнощі з нарахуванням субсидії можуть виникнути лише у домогосподарств, які в попередньому періоді допустили заборгованість по оплаті рахунків за житлово-комунальні послуги.

Щоб дізнатися інформацію щодо стану субсидії по конкретному домогосподарству достатньо зайти з комп’ютера, ноутбука або з будь-якого гаджета на сайт Єдиного державного реєстру Мінсоцполітики за посиланням https://subsidii.ioc.gov.ua/, або ввести в пошук фразу «реєстр житлових субсидій». Форма містить дані щодо розміру субсидії за місяць опалювального або неопалювального періоду, рік, а також місце знаходження особової справи субсидіанта.
Якщо субсидія діюча, приводів для хвилювання немає і господар отримає кошти у спосіб, обраний при подачі заяви.

Варіанти нарахування субсидії:
1. Безготівковий – управління соцзахисту перераховує кошти на рахунки Ощадбанку, а банківська установа сплачує за споживача у межах визначених надавачів послуг. Єдина вимога, щоб надавач послуг в обов'язковому порядку мав укладений договір про перерахунок коштів з Ощадбанком.
2. Готівковий - кошти надходять на банківський рахунок одного з уповноважених банків або через відділення Укрпошти, коли листоноша разом з пенсією доставляє кошти споживачу додому. Одразу через листоношу людина може оплатити і комунальні послуги.

Певні обмеження виплат готівкою встановлені для помешкань, де субсидія призначається у великому розмірі -  понад 5000 грн. Такі домогосподарства в електронному порядку отримують тільки безготівкову виплату.

Чинним законодавством передбачено, що звертатись в управління праці та соціального захисту потрібно при призначенні субсидії вперше. Також це стосується домогосподарств, у яких за час користування програмою житлових субсидій відбулися суттєві зміни, які можуть істотно вплинути на призначення державної допомоги.

З огляду на карантинні обмеження для громадян створені всі умови для дистанційного зв’язку. Наразі, щоб надати до управління соцзахисту той чи інший документ не потрібно приходити особисто.

Один зі способів при первинному зверненні - самостійно зареєструватися в системі Міністерства соціальної політики. Для цього знадобиться електронний підпис. Якщо електронного цифрового підпису немає, зв’язатися зі спеціалістом телефоном, записатись на прийом у зручний час, підійти і підписати заяву.

При повторних зверненнях будь-який документ можна вислати електронною або звичайною поштою на адресу філії управління соцзахисту тієї місцевості, де знаходиться домогосподарство.

Відомо, що субсидія призначається на підставі доходів сім’ї, кількості зареєстрованих осіб та кількості послуг, які отримує домогосподарство. Якщо ці критерії змінились,  уповноважена особа домогосподарства має у 30-денний термін з моменту змін звернутись до управління соцзахисту населення з відповідною письмовою заявою. Наприклад, раніше приміщення мало пічне опалення, а зараз господарі провели газ. Щоб призначити субсидію на газове опалення, треба подати заяву. Своєю чергою соцзахист проводить перерахунки і призначає грошову допомогу.

Ще один важливий момент - якщо домогосподарство здійснило єдиноразову купівлю на 50 і більше тисяч гривень. Стосується будь-яких покупок - будівельних матеріалів, автомобіля, земельної ділянки, або іншого майна, навіть, коштовних медичних процедур. В такому випадку фахівці радять обов’язково повідомити на які саме медпослуги були витрачені кошти. Як правило, оперативне втручання на призначення субсидії не впливає, за винятком косметичних операцій.

Якщо  господар не повідомив у визначений строк щодо факту придбання, зміни майнового або соціального стану, то з моменту виникнення обставин управління припинить нарахування грошової компенсації. Своєю чергою, домогосподарство в добровільному або в судовому порядку буде зобов’язане повернути державі кошти, виплачені по субсидії.

Незмінними залишаються категорії населення, які не можуть претендувати на субсидію. Перелік затверджений Постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. №848 (зі змінами і доповненнями).

Нагадаємо, починаючи із 1 січня 2021 року заяви з необхідними документами для призначення житлових субсидій прийматимуть від громадян структурні підрозділи з питань соцзахисту населення лише поштою або в електронній формі. Відповідні зміни закріплені постановою КМУ від 28.10.2020 р. № 1035.