back

В області вшанували жертв Великого терору

17-05-2020 | 11:54

Сьогодні, 17 травня, представники органів влади та громадськості вшанували пам’ять жертв політичних репресій, поклали квіти до пам’ятного знаку на місці братської могили розстріляних жителів Чернігівщини на території Халявинської сільської ради. Серед учасників заходу – заступник голови Чернігівської ОДА Андрій Подорван, заступник Чернігівського міського голови – керуючий справами виконкому Сергій Фесенко, радник голови Чернігівської обласної ради Дмитро Никоненко, керівник апарату Чернігівської РДА Тетяна Куриленко, голова Чернігівської районної ради Олександр Ларченко, представник Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко.

Великий терор — масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 роках для ліквідації політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. За період Великого терору на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198918 осіб. До розстрілу — близько двох третин із них.

На Чернігівщині, за даними протоколів «трійки» при управлінні НКВС в області, з 9 серпня 1937 року до 26 вересня 1938 року було розглянуто понад 8 тисяч справ. Розстріляно — 4 367 осіб, відправлено до тюрми — 3 455.

Керівники Чернігівського обласного управління НКВС у лютому 1938 року просили збільшити ліміти репресій — планову кількість жертв — на 300 душ, а на 1 квітня 1938 року вже на 1200 по першій категорії (розстріл) та 2500 по другій (ув’язнення).

Під Черніговом у лісі поблизу села Халявин знаходиться місце таємного поховання жертв політичних репресій комуністичного режиму, яке організувало управління НКВС. На цьому місці з кінця 1980-х років стоїть пам’ятний знак «Жертвам сталінських репресій 30-40-х — початку 50-х років ХХ століть».

Разом із «ворогами народу» репресували і членів їхніх родин. Так, на кінець 1937 року на Чернігівщині було заарештовано 189 дружин репресованих. А у дитячих будинках лише в нашій області держава примусово утримувала 200 дітей репресованих (за даними на 1938 рік).

Офіційно початком Великого терору став оперативний наказ НКВС СРСР № 00447 «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів», затверджений політбюро ЦК ВКП(б) 31 липня 1937 року. Проте наявні документи НКВД (накази, листування, телеграфи) свідчать, що масові репресії готувалися заздалегідь, а наказом їх лише формалізували.

Часи Великого терору в масовій свідомості населення СРСР позначені тотальним страхом та недовірою.

Незаконність Великого терору визнали ще за часів СРСР після смерті Йосипа Сталіна, коли в роки «відлиги» провели часткову реабілітацію репресованих. Проте реабілітаційні процеси другої половини 1950-х – початку 1960-х років мали обмежений характер. У 2015 році Україна засудила злочини комуністичного тоталітарного режиму Законом «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганд їхньої символіки».

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації
з використанням матеріалів
Ураїнського інституту національної пам’яті