27-08-2012 | 13:37
На цьому керівник області наголосив під час проведення традиційної щорічної серпневої конференції педагогічних працівників області. Участь у конференції також взяли голова обласної ради Анатолій Мельник, народний депутат України Михайло Чечетов, Чернігівський міський голова Олександр Соколов.
Підбив підсумки розвитку дошкільної, загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти у 2011-2012 навчальному році, проаналізував стан підготовки до 2012-2013 навчального року та визначив основні завдання із впровадження нових стандартів початкової школи з 1 вересня 2012 року начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Анатолій Заліський.
Він, зокрема, зазначив, що у 2011-2012 навчальному році продовжено реалізацію низки освітянських програм: розвитку дошкільної освіти; забезпечення навчальних закладів області ліцензійними електронними засобами навчання та мультимедійним обладнанням; «Шкільний автобус»; розвитку позашкільної освіти та підтримки обдарованої молоді.
Стабільно високими в області є результати зовнішнього незалежного оцінювання: за даними Київського регіонального центру оцінювання якості освіти у 2012 році 28 тестувань оцінено в максимальні 200 балів (у 2011 році – 13).
Виступаючи перед освітянським загалом області, голова обласної державної адміністрації Володимир Хоменко наголосив: протягом цього року зроблено кардинальні кроки в процесі реформування галузі освіти. Запроваджено програму розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт», яка стала першою сходинкою в оновленні змісту освіти та важливою підготовчою ланкою до початкової школи.
З першого вересня впроваджується новий Державний стандарт початкової загальної освіти. Затверджено Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти, які набиратимуть чинності з наступного року.
За його словами, на Чернігівщині протягом останніх років проводиться системна робота, спрямована на модернізацію навчального процесу, зміцнення матеріальної бази навчально-виховних закладів, оптимізацію їх мережі.
Постійним пріоритетом у роботі органів державної влади та управління освітою була і залишається дошкільна освіта. Керівник області відмітив значний прогрес у створенні доступу до дошкільної освіти, насамперед, у сільській місцевості.
З кожним роком в області збільшується мережа дошкільних навчальних закладів – за півтора року дії обласної програми розвитку дошкільної освіти відкрито 33 садочки. Але це лише перші кроки на шляху до виконання поставлених завдань.
Володимир Хоменко зауважив: потрібно нарощувати темпи розпочатої в області системної роботи щодо повернення дитячих садків. З метою організації якісної підготовки дітей до навчання в школі необхідно якнайшвидше забезпечити потребу дітей дошкільного віку навчально-виховними закладами у повному обсязі.
На місцях необхідно проаналізувати та визначитись з переліком будівель дошкільних навчальних закладів, що були раніше перепрофільовані, та вжити дієвих заходів щодо повернення їх до сфери управління місцевих органів влади і використання за призначенням.
Забезпеченню рівного доступу дітей до якісної освіти значною мірою сприяє діяльність шкільних освітніх округів. На переконання очільника області, успішність втілення цього проекту напряму залежить від комплексного підходу до вирішення усіх питань організації діяльності шкільного округу: забезпечення високої якості освіти, рівня знань учнів, високопрофесійного педагогічного складу; підвіз дітей і вчителів до місця навчання і пов’язані з цим питання транспортного забезпечення і ремонту доріг; якісний ремонт і облаштування в опорних школах спортивних залів, їдалень, теплих туалетів, забезпечення їх комп’ютерною технікою, підключенням до Інтернет-мережі та багато інших організаційних питань.
Окремо голова облдержадміністрації зупинився на налагодженні регулярного підвезення дітей до місця навчання як одному з найбільш дієвих засобів розширення доступної освіти. Послідовні кроки в даному напрямку здійснюються як на державному, так і на регіональному рівні. Тільки у цьому році держава виділила школам України 1000 транспортних одиниць, у тому числі 37 – нашій області. Поетапно реалізується і обласна програма «Шкільний автобус», за період дії якої райони отримали 81 транспортну одиницю.
Ще однією важливою складовою комплексного розвитку освітніх округів Володимир Хоменко визначив впровадження в навчальний процес сучасних інформаційно–комунікаційних технологій.
Щороку покращується рівень комп’ютерного та мультимедійного забезпечення шкіл області. Проте залишається значна розбіжність у сільських і міських школах кількості учнів на 1 персональний комп’ютер: (сільські школи – 9,6 учнів на 1 ПК, міські – 24,5). І цю ситуацію потрібно виправляти.
Враховуючи, що відповідно до нових Державних стандартів початкової школи основи інформатики будуть викладатися вже з другого класу, керівник області доручив керівникам місцевих органів влади спільно з органами управління освітою вжити всіх заходів щодо покращення комп’ютерного забезпечення.
Завдяки турботі держави загальноосвітні навчальні заклади області у цьому році отримають 330 одиниць комп’ютерної техніки.
Спільно з депутатським корпусом реалізується обласна програма забезпечення шкіл ліцензійними електронними засобами навчання. Подарунком до першого вересня опорним школам стане 61 мультимедійний комплекс.
«Роботу з оптимізації регіональної мережі освітніх закладів плануємо, насамперед, не як закриття чи реорганізацію шкіл, а будівництво та реконструкцію оновлених сучасних закладів», - підкреслив у своєму виступі голова облдержадміністрації.
Він повідомив присутнім, що для покращення стану будівель закладів освіти області субвенціями з державного бюджету на 2012 рік передбачено майже 70 млн. грн., тож першочергове завдання – забезпечити використання виділених коштів у повному обсязі.
Наразі в області триває будівництво приміщень 7 шкіл. До кінця року плануємо ввести в експлуатацію Носівську № 5 та Новобасанську школи. А першого вересня цього року гостинно відкриє двері для школярів Седнівський навчально-виховний комплекс у Чернігівському районі – сучасний опорний заклад, який має бути найкращим в Україні як за зовнішнім виглядом, так і за змістом. Принагідно Володимир Хоменко подякував народному депутату України Михайлу Чечетову за сприяння та безпосередній вклад у будівництво Седнівського навчально-виховного комплексу.
Торкаючись питання підготовки навчальних закладів до початку нового навчального року, керівник області зауважив, що перевірка їх готовності виявила суттєві недоліки.
«Вважаю, що наявність упущень та недопрацювань, про які йшлося на останньому засіданні Уряду, залежить від неналежного рівня відповідальності та компетенції керівників ряду навчальних закладів, недостатньої вимогливості працівників управлінь і відділів освіти, зобов’язаних координувати і контролювати цю роботу.
На сьогодні вимога одна – усі, без винятку, навчальні заклади області повинні мати стовідсоткову готовність прийняти першого вересня учнів», - підкреслив Володимир Хоменко.
Створення сприятливих здоров'єзберігаючих умов навчання та виховання є одним із головних завдань розвитку сучасної освіти. З цією метою голова облдержадміністрації доручив вжити низку відповідних заходів, зокрема: облаштування внутрішніх туалетів у навчально-виховних закладах; забезпечення вихованців дошкільних та учнів загальноосвітніх навчальних закладів харчуванням згідно з вимогами Закону України «Про дитяче харчування» (особливу увагу при цьому повинно бути звернуто на забезпечення харчування дітей на „забруднених” внаслідок аварії на ЧАЕС територіях); здійснення постійного контролю з боку керівників органів управління освітою спільно з відповідними служби за дотриманням якості та санітарно-фізіологічних норм споживання продуктів харчування.
Ці всі питання перебувають на особистому контролі голови обласної державної адміністрації Володимира Хоменка.
У світлі нових соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича обласна держадміністрація приділяє особливу увагу розвитку сімейних форм виховання та соціальному захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Але поки не всі діти знайшли рідну або прийомну сім’ю, на місцеві органи влади покладено відповідальність за створення належних умов навчання, харчування, медичного обслуговування та проживання вихованців в інтернатних закладах, їх соціалізації та адаптації у суспільство.
Поряд з готовністю діючих в області інтернатних закладів до початку нового навчального року, Володимир Хоменко звернув увагу на їх підготовку до роботи в осінньо-зимовий період.
Це стосується усіх навчально-виховних закладів області – ремонт котелень, перевірки тепломереж, заготівля палива, здійснення заходів з теплозахисту приміщень та енергозбереження – кроки, що дозволять забезпечити нормальний температурний режим в класах.
За словами очільника області, забезпечення галузей економки області кваліфікованими робітничими кадрами набуває сьогодні винятково важливого значення. Реалізація регіональної цільової Програми розвитку професійно-технічної освіти Чернігівщини дасть можливість провести не лише поетапне переоснащення навчально-матеріальної бази, а й сприятиме удосконаленню механізму управління професійно-технічною освітою, її фінансового забезпечення, а також відновленню престижності робітничих професій.
Цьому сприятиме робота восьми навчально-практичних центрів з найсучаснішими виробничими досягненнями, які діють на базі навчальних закладів області. Важливо, що до їх роботи залучені іноземні партнери з Німеччини, Франції, Італії, Польщі, Туреччини.
Вживаються заходи щодо покращення підготовки спеціалістів у вищій школі. Організовано проведено вступну кампанію 2012 року. Приймальні комісії працювали прозоро й відкрито. План державного набору виконано.
Користуючись нагодою, Володимир Хоменко наголосив на важливості питання щодо залучення науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів до організації роботи з обдарованою учнівською молоддю, координатором якої має бути створений у 2012 році позашкільний заклад «Чернігівська Мала академія наук учнівської молоді».
«Якісна освіта сьогодні – це процвітання країни в майбутньому. Органи державної влади і надалі докладатимуть максимум зусиль для забезпечення рівної для всіх дітей доступності освіти.
Педагогічна ж спільнота має працювати над забезпеченням високої якості освіти, її стабільності і конкурентоспроможності відповідно до найкращих європейських стандартів. Упевнений, що завдяки нашим спільним зусиллям освіта Чернігівщини буде спроможна підготувати наших дітей до успішної самореалізації в сучасних умовах глобалізації світу» - підкреслив голова облдержадміністрації.
Також голова обласної державної адміністрації Володимир Хоменко, голова обласної ради Анатолій Мельник та народний депутат України Михайло Чечетов вручили начальникам відділів освіти райдержадміністрацій та управлінь освіти міських рад сертифікатів від сучасних мультимедійних комплексів та ключі від трьох шкільних автобусів.