12-05-2017 | 09:20
В Україні запроваджують нову форму піклування про дітей, які опинилися у складних життєвих ситуаціях, – патронатну сім’ю. Із січня цього року такі родини вже створені у Київській та Черкаській областях.
На Чернігівщині також планується освоєння нового досвіду роботи з дітьми, що потребують захисту. Так, наразі фахівці Чернігівського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді шукають родини, які готові взяти на себе обов’язки патронатної сім’ї. Тож для ознайомлення з новою соціальною послугою вчора, 11 травня, в Чернігівському міському палаці культури відкрилася фотовиставка «Сімейний патронат: допоможемо зберегти родину для дитини». Фотоекспозиція висвітлює досвід роботи перших семи патронатних сімей, які прийняли більше 80 дітей.
– Патронатна сім’я – це тимчасова родина для дитини, можливість не потрапити в інтернатний заклад, а отримати допомогу і піклування від спеціально підготовлених людей. Тож сімейний патронат є важливим інноваційним кроком і сподіваюся, що на Чернігівщині найближчим часом з’являться люди, готові допомагати чужим дітям, як своїм, – зазначила заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Наталія Романова.
Власним досвідом патронатного вихователя поділилася Наталія Дудко із Броварів Київської області:
– Уже майже шість років наша сім’я надає послуги патронату. Ми були одні з перших. Через наші серця пройшли долі більше 25 дітей. З легкою душею та радістю ми відпускали дітей до батьків, які змогли впоратись із своїми труднощами. На жаль, тільки кожен третій з наших вихованців повернувся до своїх родин. Надто пізно пропонується вразливим сім’ям професійна соціальна допомога.
Детально про соціальну послугу патронату розказала директор Центру соціальних служб Алла Кот. Вона закцентувала увагу на тому, хто може стати патронатним вихователем. Ознайомитися із деякими питаннями здійснення патронату над дитиною можна за посиланням.
Довідково. Сімейний патронат – це професійна комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд і виховання дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах і потребує захисту в сім’ї патронатного вихователя, та одночасне надання фахівцями із соціальної роботи інтенсивних підтримуючих послуг сім’ї дитини для відновлення її здорового функціонування.
Особливістю патронатних сімей є збереження за дитиною права виховуватися в родині. Також ця форма опіки робить процес вилучення менш травматичним.
У такій сім’ї діти можуть знаходитися до трьох місяців, а в деяких окремих випадках – до півроку. За цей період соціальні працівники здійснюють ряд необхідних заходів для вирішення складних життєвих обставин, в яких перебуває рідна сім’я дитини. Якщо в ній налагоджується ситуація, дитина повертається до біологічних батьків. В іншому випадку розглядається питання про влаштування дитини у прийомну сім’ю.