21-03-2016 | 10:57
Чернігівські волонтери привертають увагу до проблем дітей, що хворіють на рак: в області розпочинається благодійна акція «Онко-Метелики» зі збору коштів на придбання медикаментів для маленьких пацієнтів КЛПЗ «Обласна дитяча лікарня».
Про свої наміри допомогти таким дітям вони розповіли на прес-конференції в Чернігові.
На жаль, запаси специфічних медикаментів для хіміотерапії в обласній дитячій лікарні закінчуються, бо зараз їхня закупівля та тендерні процедури відбуваються виключно за кордоном. Тому поки лікарі змушені користуватися, так би мовити, стратегічним запасом, залишками минулих років та сподіватися на допомогу небайдужих благодійних організацій. І хоча кількість дітей, які хворіють на онкопатологію, зокрема, на рак крові, поки суттєво не збільшується, втім, може статися так, що й вони залишаться без допомоги. Як зазначила заступник головного лікаря обласної дитячої лікарні Ольга Іванова, у 2014 році в закладі проходили лікування 13 дітей, у 2015– 17, а вже за два з половиною місяця нинішнього року на лейкемію та лейкоз захворіло семеро маленьких жителів Чернігівщини. Хоча це не дуже великі цифри для загальної кількості дітей в області ( 165 тисяч), робити попередні висновки щодо збільшення хворих не варто.
«Проблема в іншому, – наголошує Ольга Іванова, - за заявкою на 2015 рік лікарня не отримала жодної дози медикаментів, ми змушені жити із залишків. Крім того, враховуючи, що немає поставок, асортимент медикаментів зменшується. Якщо в інші роки в нас було 60 видів цих препаратів, то зараз – лише 21. Втім, ми продовжуємо виконувати вимоги протоколів щодо лікування онкогематологічних захворювань у дітей, тим більше, що вже цього року ми отримали медикаменти більш як на мільйон гривень.».
У свою чергу головний лікар КЛПЗ «Чернігівський обласний онкологічний диспансер» Валерій Зуб зазначив: «Нині захворюваність на онкопатологію серед дорослих знизилась на 2,4%. У рік реєструється близько 4 тисяч випадків. Це проблема продовжує залишатися актуальною, про неї варто говорити, особливо про методи профілактики злоякісних пухлин.
Дійсно, минулого року централізованої закупівлі онкомедпрепаратів не відбувалося. Тому коштом обласного бюджету їх було закуплено на суму в 1,5 мільйона гривень, а згідно обласної програми боротьби з онкологічними захворюваннями 2014 року на ці цілі було використано майже 6 мільйонів. Саме ці препарати ми й використовували в подальшому».
Також Валерій Зуб зауважив , що поки мова про відкриття на базі онкодиспансеру окремого дитячого відділення не йде, адже… « у такому разі нам треба буде виділяти окремі площі, переглядати штатний розпис у плані працевлаштування педіатрів, створити дітям та їхнім матерям гідні умови для перебування у закладі. До речі, практика створення окремих дитячих відділень в онкодиспансерах в Україні (крім Черкас) не застосовується».
Отже, волонтери вирішили не стояти осторонь, а привернути увагу громадськості до цих проблем, причому не тільки до забезпечення ліками, а і облаштування профільного відділення обласної дитячої лікарні. Розповідаючи про те, чим волонтери можуть допомогти лікарні, представниця Благодійного фонду ім. Вадима Нестерчука Тетяна Шурубура наголосила, що зараз в них єдина мета – створити у закладі хороші умови для перебування дітей. Так волонтери сприяють у придбанні меблів, постільної білизни, сантехнічного обладнання тощо. Окрім того, вони збиратимуть і гроші – кожен із небайдужих громадян може зробити свій посильний внесок у цю шляхетну справу, поділитися коштами чи просто створити дітям хороший настрій, наприклад, відвідати їх у стаціонарі, подарувати іграшку, влаштувати невеличке свято для хлопчиків і дівчаток. А ще можна зайти на сторінку акції «Онко-Метелики» у «Фейсбуці», написати маленьким добрі слова і поспілкуватися із ними он-лайн, бо іноді просто добре слово здатне творити дива.
Управління охорони здоров’я облдержадміністрації