back

Президент України Віктор Ющенко взяв участь в урочистостях з нагоди вшанування пам’яті Героїв Крут

29-01-2010 | 12:30

29 січня з нагоди відзначення 92-ої річниці подвигу Героїв Крут, Глава держави поклав квіти до Меморіалу пам’яті молодих українських патріотів, що загинули в бою поблизу станції Крути, та взяв участь у мітингу.

Вшановуючи пам'ять Героїв Крут, урочистим маршем пройшли перед Меморіалом воїни Почесної Варти. Молебен за загиблими провів Єпископ Чернігівський та Ніжинський УПЦ Іларіон.

«Завжди є велика честь та великий обов’язок приїздити на крутянське поле та вшановувати пам’ять хлопців, які боролися за нашу незалежність», - сказав у своєму виступі Президент. - «… Крути - це наше сьогодення, сторінка незалежної України».

В. Ющенко відзначив виняткову важливість крутянського бою в історичному контексті боротьби за незалежність України. «Це перша спроба в 20 столітті ясно і чітко заявити - ми, українці, хочемо власної незалежної держави», - сказав він.

«Я переконаний, що бій під Крутами ми виграли. Тому що якби його не було, якби ми його програли, ми б сьогодні не стояли під українським прапором, не говорили українською мовою і не представляли б суверенну незалежну державу. Це та плата – на жаль, дуже велика, яку внесла наша нація, щоб мати вільну незалежну державу», - сказав Президент.

Президент окремо привітав присутніх з тим фактом, що Меморіал «Пам’яті Героїв Крут» разом із своїм музеєм переданий Міністерству оборони.

Глава держави, крім того, повідомив, що підписав Указ «Про вшанування учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті». Згідно з Указом, учасниками боротьби за незалежність України визнаються члени формувань Української Центральної Ради, УНР, ЗУНРу, Української Держави (Гетьманату), Української військової організації, Організації народної оборони «Карпатська Січ», ОУН, УПА, Української головної визвольної ради тощо.

«Я дав доручення Кабінетові Міністрів розробити й подати до Верховної Ради проект Закону, який би визначив правовий статус учасників українських визвольних змагань», - сказав В. Ющенко.

Під час заходу до присутніх також звернувся голова облдержадміністрації Володимир Хоменко, який, зокрема, зазначив:

«Саме тут, на Крутівській землі, ми знову і знову відкриваємо для себе історичну правду виборювання незалежності нашої держави, щоб донести її до широкого загалу. І насамперед, до молодих українців, яким випало здійснити мрію їхніх ровесників-патріотів, що вкрили себе невмирущою славою 92 роки тому».

Володимир Хоменко згадав сторінки недавньої історії, коли легендарні подвиги юних вояків передавалися з покоління в покоління, вголос і пошепки. Так було збережено історичну пам’ять, яка проростала крізь репресії та знущання, зуміла вижити у страшні роки тоталітаризму. Пам’ять голосно озвалася на рідній землі у 1990 році. Тоді невелика група патріотів встановила біля станції Крути дерев’яний хрест на власноруч насипаному кургані. Невдовзі цей хрест було знищено, а у 1991 році на його місці встановили новий. З того часу до нього, а зараз вже до створеного Меморіалу, приходять вдячні нащадки вклонитися пам’яті героїв Крут.

«Утвердження національної пам’яті потребує історичної правди, бо саме на цих засадах формуються споріднені категорії – моральність і патріотизм», - наголосив Володимир Хоменко.

За повідомленням офіційного сайту Президента України
та прес-служби облдержадміністрації
Фото управління у справах преси
та інформації облдержадміністрації