
11-04-2025 | 14:57
Рік тому на базі обласного центру зайнятості відкрили перший на Чернігівщині і другий в Україні регіональний офіс «Зроблено в Україні».
Ще один – влітку в Прилуках.
«На черзі – відкриття третього регіонального офісу в Ніжині. В цих установах підприємці можуть отримати кваліфіковану допомогу та консультації про підтримку бізнесу, існуючі програми для підприємців, а також про нові проєкти. Адже влада дослухається до бізнесу та вносить зміни та нововведення, які сприяють його розвитку», – звернувся до учасників чергового засідання «Діалог влади та бізнесу» перший заступник голови ОДА Костянтин Мегем.
Про основні державні програми підтримки бізнесу розповіла директорка обласного центру зайнятості Людмила Ключник.
Серед них:
Національний кешбек;
власна справа;
гранти для ветеранів та їх подружжя;
компенсації для роботодавців;
ваучери на навчання;
професійне навчання;
доступні кредити 5-7-9;
грант для переробних підприємств/грант для виробників дронів;
компенсація для купівлі сільгосптехніки українського виробництва;
програма доступного кредитування єОселя.
«Всі консультації в офісах «Зроблено в Україні» – безоплатні. Звернутися може як юридична, так і фізична особа», – зазначила Людмила Ключник.
За рік діяльності спеціалісти регіональних офісів провели майже 750 консультацій.
«Втім наразі інформацію можна отримати не тільки особисто в офісі чи по телефону – фахівці «Зроблено в Україні» проводять нетворкінги за участю наших соціальних партнерів. Зокрема, запрошують спеціалістів в залежності від потреб людей, які звертаються до офісів за консультацією», – зазначила Людмила Ключник та розповіла про нові проєкти для розвитку бізнесу, які вже мають результати і на Чернігівщині.
Серед нововведень, які почали діяти восени – гранти для молоді у межах програми «Власна справа» урядового проєкту єРобота. Молоді люди віком 18-25 років можуть отримати гранти розміром до 150 тисяч гривень під зобов’язання зареєструватись ФОП. Водночас вимога створити робочі місця для них не обов’язкова.
Відкриття студії аеростретчінгу, перманентного макіяжу, кав’ярні – приклади успішної реалізації грантової підтримки молоддю.
Ще один експериментальний проєкт, який запрацював в листопаді минулого року, – професійне навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені.
«Постановою КМУ затверджено 383 заклади, де жінка може опанувати 31 професію. Зокрема – верстатника, водія трамвая, тролейбуса, електрогазозварника, електромонтера, машиніста крана, слюсаря, столяра тощо», – розповіла Людмила Ключник.
Професійне навчання здійснюється на замовлення роботодавця з обов’язковим працевлаштуванням. Центр зайнятості видає особі направлення на профнавчання, яким і гарантується оплата вартості навчання закладу освіти. Протягом 15 днів з дня його завершення жінка має працевлаштуватись за набутою професією.
«На даний час ми в лідерах серед областей – на замовлення трьох роботодавців Новгород-Сіверського району в Державному професійно-технічному навчальному закладі «Сновське вище професійне училище лісового господарства» навчаються 10 жінок. Вони опановують професію «верстатник деревообробних верстатів», – зауважила директорка обласного центру зайнятості.
Говорили на зустрічі і про зміни до програми компенсації витрат за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю.
У поточному році розмір компенсації за облаштування одного робочого місця особи з інвалідністю першої групи – до 120 тисяч гривень, а другої – до 80 тисяч гривень.
Також обладнати своє робоче місце за підтримки держави можуть ФОПи та самозайняті особи, які мають інвалідність. Вони можуть придбати необхідні їм допоміжні засоби, як-от підйомники.
Крім того роботодавці зможуть отримати компенсацію за облаштування робочого місця для ветерана війни з інвалідністю, який вирішив повернутися на своє збережене місце.
Заяву на компенсацію необхідно подати протягом 180 календарних днів з дати працевлаштування/виходу на роботу особи з інвалідністю або державної реєстрації фізичної особи – підприємця.
«У минулому році роботодавцями області облаштовано 51 робоче місце для осіб з інвалідністю. У поточному – вже 16», – каже Людмила Ключник.