10-04-2025 | 17:37
Більш ніж два з половиною роки на Чернігівщині триває реалізація державної програми «єВідновлення» з надання компенсацій за пошкоджене та зруйноване житло. За цей час громадяни подали понад сім тисяч заяв за різними видами компенсацій, з яких 5820 – на проведення відновлювальних ремонтних робіт. З цією метою кошти нараховано по більш як чотирьох тисячах заяв. Наразі сума таких нарахувань становить майже 400 мільйонів гривень.
Крім того, на отримання житлових сертифікатів за знищене житло подано 1320 заяв. З них сформовано 834 сертифікати на загальну суму майже 1,2 мільярда гривень. Половина сертифікатів уже реалізована. Звісно, є заяви і на компенсацію для самостійної відбудови: в області з поданих 270 сформовано відповідні суми для грошових компенсацій за 182. А це – близько 370 мільйонів гривень.
Таку інформацію повідомив сьогодні під час брифінгу в медіацентрі ОВА в. о. начальника Управління містобудування та архітектури ОДА Сергій Куреня, зазначивши, що кількість заяв кожного тижня збільшується в середньому від 40 до 50.
Спікер акцентував на декількох моментах, зокрема щодо відновлення виплат компенсацій на відбудову знищених об’єктів, що певний час були «на паузі». У Чернігівській області з тої кількості людей, яким сформовані виплати за цим видом, більш ніж 30 виконали необхідні дії для отримання першого траншу в розмірі 50%.
«Отримання цього виду компенсації передбачає вчинення заявником декількох обов’язкових дій. Перше – має бути відкритий рахунок (актуальність якого треба перевірити) в одному з банків-партнерів, перелік яких можна знайти на офіційному сайті «єВідновлення». Друге – після рішення комісії про нарахування компенсації заявник повинен припинити право власності на знищений об’єкт в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Наступний обов’язковий пункт – отримавши будівельний паспорт у відповідному органі містобудування та архітектури громади, подати повідомлення про початок будівельних робіт через ЦНАП, Дію чи Єдину державну електронну систему у сфері будівництва», – розповів Сергій Куреня.
Верифікацію виконаних робіт комісія має здійснювати відповідно до внесених змін наприкінці минулого місяця до постанови КМУ № 600 від 30 травня 2023 року, що регулює питання надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна.
«Щоб отримати перший транш у розмірі 50%, заявник власним коштом має розробити проєктно-кошторисну документацію. Перший транш необхідно реалізувати протягом 18 місяців лише шляхом безготівкового розрахунку, тобто через термінали чи замовлення підрядних робіт. Після реалізації не менш ніж 90% цих коштів, потрібно звернутися до комісії, або подати повідомлення про готовність проходження проміжної верифікації через застосунок «Дія» чи ЦНАП. Комісія проводить верифікацію відповідно до розробленої ПКД – звіряються цінова політика, терміни. Потім надається висновок щодо доцільності виділення другого траншу. Після завершення будівельних робіт має бути проведена технічна інвентаризація та введення будинку в експлуатацію. У протилежному випадку надані кошти підлягатимуть поверненню», – пояснює голова ГО «Український голос громад» Руслан Марченко.
Наразі профільне міністерство напрацьовує додаткові роз’яснення.
Також спікери звернули увагу на зміни в оподаткуванні операцій з нерухомістю. Людям, які купують житло за отриманими сертифікатами, варто пам’ятати, що вони сплачують лише один відсоток податку до Пенсійного фонду. Всі інші податкові навантаження, в тому числі й збільшений з 1,5% до 5% військовий збір, «лягають» безпосередньо на продавця. Водночас не варто забувати, що до загальних витрат додаються нотаріальні та рієлторські (за наявності) послуги, які може сплатити як покупець, так і продавець. Або ж порівну, за домовленістю. Ці витрати – поза сумою житлового сертифіката.
Руслан Марченко нагадав, що за житловий сертифікат не можна придбати окремо земельну ділянку, на якій не розташований об’єкт нерухомого майна.
Щодо успадкування житлового сертифіката: законодавством така процедура передбачена. Людина отримує відповідне свідоцтво про право на спадщину, але наразі реалізувати його і забронювати по ньому кошти не можна.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації