
08-04-2025 | 16:23
У рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої Оленою Зеленською, кожен регіон України розробив свій План заходів з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я на найближчі роки.
У лютому цього року Координаційний центр з психічного здоров’я КМУ на засіданні профільної Міжвідомчої координаційної ради запропонував кожному регіону на основі Планів заходів сформувати свій пріоритетний проєкт з підтримки ментального здоров’я населення.
Чернігівщина зосередилася на допомозі людям старшого віку.
Якщо точніше, то мова про проєкт «Соціально–психологічна адаптація людей старшого віку на базі центрів надання соціальних послуг/територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)».
Його реалізацію обговорили на сьогоднішній робочій зустрічі.
Серед учасників офлайн – Інна Чистенко, радниця голови ОДА та регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» в області, консультантки з ментального здоров’я громад, спеціалісти центрів надання соціальних послуг, представники департаментів ОДА.
Присутня онлайн Анна Соколенко, експертка Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ, зауважила, що пріоритетним критерієм реалізації проєкту має бути спільна робота всіх дотичних установ в межах міжсекторальної взаємодії.
Тому над розвитком соціально–психологічної адаптації в регіоні працюватиме як Департамент соціального захисту населення, так і інші підрозділи обласної військової адміністрації.
Серед міжнародних партнерів проєкту – БФ «Рокада», «Право на захист», «Карітас», міжнародна асоціація «Хумедіка».
«Наша задача – поєднати діяльність різних установ. Зі свого боку ми організуємо методичну допомогу. Це можуть бути навчання, тренінги. Важливо, що різні регіони обрали різні проєкти. Втім у наступному році ми плануємо обмінятися ідеями. І вже кожен регіон буде ділитися своїм досвідом і кращими практиками», – наголосила Анна Соколенко.
Валентина Лугова, директорка Департаменту соціального захисту населення ОДА, пояснила, що метою проєкту є створення гідних умов для комфортного, активного та гармонійного життя старших людей. Також – збереження їх соціальної активності, психічного здоров'я та відчуття власної значимості.
Мова про творчий розвиток інтересів, неформальну освіту та активне дозвілля, проведення фізкультурно-оздоровчих заходів тощо.
Реалізовувати зазначені заходи планують на базі центрів надання соціальних послуг або територіальних центрів соціального обслуговування.
Більш детально презентувала проєкт директорка обласного центру соціальних служб Алла Кот:
«Серед завдань проєкту можна виокремити соціальну інтеграцію людей похилого віку, підвищення соціальної активності та цифрової грамотності, збільшення рухової активності, набуття навичок самотурботи».
Озвучила Алла Кот і заходи, які планують реалізувати в межах проєкту. Це – арт-терапія, майстер-класи, лекторії, виступи експертів різних сфер, тренінги «Психологічні особливості роботи з людьми старшого віку», навчання «Основи геронтології та вікові особливості організму», практикум «Комунікація та ефективна взаємодія», груповий курс з подолання стресу «Самодопомога +», виїзди мобільних бригад із залученням громадських організацій спеціалістів різних сфер.
Принагідно Іннеса Шаповалова, директорка Ніжинського територіального центру соціального обслуговування, поділилася досвідом впровадження у громаді університету третього віку. Він створений на базі відділення денного перебування та має 115 слухачів.
«Люди старшого віку можуть відчувати самотність, байдужість зі сторони рідних, знайомих, знаходитись в соціальній ізоляції. Водночас, маємо приклади потужних активностей, які проводяться в громадах. Обласний проєкт покликаний допомогти особам елегантного віку дізнатись про всі послуги, які надає громада, підвищити свою соціальну активність, опанувати прості і важливі навички: психологічна саморегуляція, вміння користуватись гаджетами, тощо. Плануємо і зустрічі з експертами- лікарями, юристами, літераторами, мовознавцями. Сьогоднішня презентація проєкту – це ще не остаточний варіант, ми відкриті до нових ідей та пропозицій», – підсумувала Інна Чистенко, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» в області, радниця голови ОДА.