back

Другий етап національного проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: у Чернігівщини з’явилося 19 нових громад-партнерів

21-03-2025 | 16:30

Стартував другий етап національного проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади». У рамках цієї ініціативи у Чернігівщини з’явилося 19 нових громад-партнерів із Вінницької, Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Львівської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької областей.

В ОВА відбулася велика зустріч. Офлайн – начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус, керівниця національного проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Мар’яна Томин, представники громад Чернігівщини та інших областей. Онлайн доєдналися громади, які не змогли долучитися очно.

«Радий вітати на Чернігівщині усіх партнерів. Сьогодні ми говоримо уже не про старт, а про розвиток проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади». І це важливо, що така ініціатива набирає обертів. Це про перспективу партнерства у майбутньому. У цьому етапі 16 громад нашої області починають співпрацювати з 19 партнерами. Так, Куликівська громада має чотирьох партнерів», - повідомив начальник ОВА В’ячеслав Чаус.

Також він акцентував на тому, що раніше, на першому етапі, сім наших громад вже підписали Меморандуми про співпрацю. Тепер Новгород-Сіверська громада має 2 партнерів.

«Ініціатива належить Президентові України, а основний координатор – Віцепрем'єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба. І номер один в цьому проєкті – це люди. Якщо ми говоримо про розвиток, інновації і перспективи, то це завжди про місцеве самоврядування», - зауважила Мар’яна Томин.

На сьогоднішній зустрічі в ОВА учасники проєкту поділилися враженнями і планами.

«Ми уже домовилися про наш візит у Мурованську громаду Львівщини, - каже очільниця Новгород-Сіверської міської ради Людмила Ткаченко. – Наша громада партнер – невелика, але ці люди пішли вперед у розвитку економічному, соціальному, культурному, освітянському. Нам їхній досвід просто необхідний».

Заступниця сільського голови з гуманітарних питань Мурованської сільської ради Світлана Петричка повідомила, що вони уже готові підписати Меморандум. Для цього найближчим часом на Новгород-Сіверщину приїде керівник громади.

«Вчора ми познайомилися з делегацією Іванківської громади Київщини. У нас є необхідність у відновленні, а у наших друзів є дуже великий досвід співпраці з донорами. І це перший чинник, який сприятиме нашій спільній роботі. А другий чинник – це спорт. Для нашої громади це важливо, у нас є слабкі місця тут. У цьому напрямку напрацюємо спільні проєкти і будемо реалізовувати», - сказала Добрянський селищний голова Світлана Бицько.

«Наша громада постраждала під час окупації та бойових дій, які тривали на нашій території 36 днів. Більше 2,5 тисячі об’єктів були пошкоджені. 470 будинків були повністю зруйновані, відповідно сім’ї залишилися без житла. 11 мостів було зруйновано. Громада була замінована, була без світла і без зв’язку. Ці виклики змусили нас включитись в роботу одразу після деокупації. За 3 роки ми маємо тісні стосунки з багатьма міжнародними та українськими організаціями. Тому нам легко втілювати різні проєкти. І завдяки цим зв’язкам ми можемо бути промоутерами для нашої громади-форпоста», - зауважила перша заступниця селищного голови Іванківської селищної ради Оксана Кадун.

Днями представники Волинської, Закарпатської, Київської, Львівської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької областей мали змогу познайомитися з громадами-форпостами Чернігівщини.

Так, Киселівську ТГ відвідали партнери з Тернопільщини. Мова про представників Васильковецької громади, які побували на Чернігівщині.

У фокусі зустрічі – вивчити потреби Киселівщини та спланувати подальшу співпрацю та допомогу громаді-форпосту. Акцент – на соціальних об’єктах.

Представники Васильковецької громади відвідали гімназію та садочок у селі Вознесенське. Для дітей – а це 64 учні та 14 дошкільнят – за сприяння благодійного фонду «До України з любов'ю» облаштували укриття. Втім, за словами директора гімназії Леоніда Горбача, ремонту потребує спортзал навчального закладу.

У Киселівці партнери поспілкувалися з Аллою Мироненко, директоркою місцевого ліцею, де навчається 162 учні. Серед озвучених потреб – заміна котла, ремонт спортзалу і харчоблоку.

Відвідали партнери з Тернопільщини і Брусилівськиій ліцей. Це – найстаріший навчальний заклад Киселівської громади, побудований ще в 1895 році. Наразі тут навчається 90 учнів. Основна проблема як ліцею, так і місцевого садочка – відсутність власного укриття. Під час повітряних тривог діти ховаються у підвалі житлового будинку.

До слова, Киселівська і Васильковецька громади сьогодні в ОВА підписали Меморандум про співпрацю. 

Під час візиту до Михайло-Коцюбинської громади представники Батівської громади Закарпаття відвідали декілька об’єктів соціальної сфери.

Михайло-Коцюбинський ліцей був пошкоджений у березні 2022 року. Тут тривають ремонтні роботи. З відновленням допомогла фандрейзингова платформа UNITED24 — у Лондоні організували благодійний футбольний матч, кошти з якого були перераховані на відбудову ліцею. Роботи планують закінчити в серпні. Наразі у закладі навчаються 366 дітей — у змішаному форматі. Наявне укриття розраховане лише на 250 дітей, тож є потреба в новому. У ліцеї функціонує Цифровий освітній центр. Також є мистецька школа, тренажерний зал, дитячий простір.

Делегація відвідала і центр надання соціальних послуг. На його базі діє центр життєстійкості, який минулого року за реалізацію програми «Ти як?» відзначила перша леді Олена Зеленська. За сприяння Уряду Канади центр соціальних послуг отримав автомобіль — так послуги ЦНСП стали мобільними. Також там діє університет третього віку.

Представники Закарпаття побували у Михайло-Коцюбинській амбулаторії, яка працювала навіть під час окупації. А також відвідали будинок культури. За підтримки словацьких партнерів там облаштували укриття, яке розраховане на 100 осіб. У ньому перечікують повітряні тривоги вихованці дитячого садочка, позашкілля та відвідувачі бібліотеки.

Батівська та Михайло-Коцюбинська громади невдовзі також планують підписати Меморандум про співпрацю. Серед основних напрямів партнерства — освіта, економічний розвиток, інвестиції.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації