
11-02-2025 | 15:38
«Сьогоднішня зустріч започатковує діалоги надавачів послуг психічного здоров'я та психосоціальної підтримки (ПЗПСП) у регіональному розрізі. Зокрема, наразі зосередимося на Чернігівському районі, який презентує нам свої ініціативи та подальші напрацювання. Цікаві практики та обмін досвідом сприятимуть якісному впровадженню та розвитку ментального здоров’я в інших районах Чернігівщини», – пояснила мету координаційної зустрічі, яка відбулася в Агенції регіонального розвитку, Жанна Шерстюк, заступниця голови ОДА.
Принагідно вона відзначила міжнародну гуманітарну організацію Save the Children в Україні Подякою обласної державної адміністрації за активну громадську та благодійну діяльність, підтримку просвітницьких ініціатив у сфері психічного здоров’я і психосоціальної підтримки, участь у заходах в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
Подяку Жанна Шерстюк передала Віктору Вусу, раднику з питань ПЗПСП представництва міжнародної організації та координатору Технічної Робочої Групи ПЗПСП Київського Хабу (UN OCHA).
Про роботу надавачів соціально-психологічних послуг в Чернігівському районі розповіла Наталія Лугина, заступниця голови РДА.
«У нас діє три центри життєстійкості: в Михайло-Коцюбинській, Добрянській та Городнянській громадах. Послугами охоплено 5037 осіб. Це як групові, так і індивідуальні заняття», – наголосила вона.
У планах – створити такі центри і в інших ТГ.
Важливо, що в районі вже працює два фахівці із супроводу ветеранів: у Городнянській та Березнянській ТГ.
«Вони проводять зустрічі в старостинських округах. Розповідають про послуги, які можуть отримати ветерани та члени їх родин. Вакансії на фахівця відкриті ще в Чернігові, Острі, Іванівці, Михайло-Коцюбинському, Гончарівську. При РДА створено комісію з відбору на посаду. Подано наразі 38 анкет. Кількість бажаючих – значна, тому формується резерв фахівців», – повідомила Наталія Лугина.
Читати також: На Чернігівщині почався відбір на посади фахівців із супроводу ветеранів війни за оновленими стандартами
Працюють в Чернігівському районі і над розвитком ментального здоров’я в закладах освіти. Тут мова про активності для дітей (приміром, «Ти як?» в укритті» – куточок ментального здоров’я під час повітряних тривог), консультації психологів. Яких, за словами заступниці голови РДА, саме не вистачає через брак фахівців: у районі працює 73 психологи у закладах загальної середньої освіти та 52 – у закладах дошкільної освіти.
На переконання Наталії Лугиної, через виклики війни значна кількість дітей потребує психологічної підтримки, тому кількість фахівців ментальної підтримки у закладах освіти необхідно збільшити.
Водночас, ті, хто потребують допомоги, можуть знайти спеціаліста для себе завдяки маршрутам послуг з ментального здоров’я. Діють вони в Остерській, Козелецькій та Чернігівській ТГ.
Читати також: День спільнодії: у громадах області презентували маршрути послуг з ментального здоров’я
«Плануємо створити маршрут в районному масштабі, який би включав всі 20 громад Чернігівського району. Вже маємо напрацювання», – акцентувала заступниця голови РДА.
Координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», радниця голови Чернігівської ОДА Інна Чистенко додала, що маршрути вже доступні на сайтах/сторінках органів влади, проте триває їх доопрацювання.
«Маршрути – це підсумок піврічної роботи консультантів семи громад Чернігівщини. Вони мають за мету допомогти жителям громад отримати якісно та швидко соціально-психологічні послуги, а надавачам – зосередитися на конкретному випадку і допомогти там, де цього потребують найгостріше. До речі, інформація про маршрути буде не лише в електронному вигляді, а й надрукована», – звернулася до зібрання Інна Чистенко.
Загалом, оновлення та ініціативи в Чернігівській області презентували керівники Департаменту соціального захисту населення, Служби в справах дітей Чернігівської ОДА, представники освіти, соціального захисту, охорони здоров’я, громадських організацій. Координація всіх надавачів дасть змогу ефективно реалізовувати надання послуг ПЗПСП.