back

«єВідновлення»: в області за державні сертифікати придбано понад 200 житлових об’єктів

08-01-2025 | 17:17

Про результати виконання на Чернігівщині у 2023-2024 роках державної програми «єВідновлення» з надання компенсацій за пошкоджене та зруйноване житло говорили сьогодні на брифінгу в медіацентрі ОВА.

Як зазначив  в. о. начальника Управління містобудування та архітектури ОДА Сергій Куреня, за період реалізації в області програми на отримання компенсації для ремонту пошкодженого житла подано майже 5,4 тисячі заяв, з них майже за 4 тисячами власникам нараховані компенсації на суму близько 350 мільйонів гривень.

Щодо отримання житлових сертифікатів — надійшло 1188 заяв, наразі сформовано 722 сертифікати на суму понад 1 мільярд гривень. За них на території області вже придбано 217 об’єктів житла — сукупно на 344 мільйони гривень.

Стосовно компенсації на самостійну відбудову за знищене житло — подано 250 заяв, майже за 170 – ухвалене позитивне рішення і сформовано відповідні суми для грошових компенсацій. Загальна сума нарахувань – понад 340 мільйонів.

«В цілому процедура подачі заяв і отримання компенсацій щодо різних видів не змінилася. Спочатку необхідно подати інформаційне повідомлення в Дії, сформувати заяву на отримання компенсації (в Дії або через ЦНАПи). Після цього комісія розглядає її, здійснює огляд самого об’єкту, формує чек-лист і далі в залежності від виду компенсації відбуваються нарахування певних сум та їх отримання», – зауважив Сергій Куреня та нагадав, що після використання коштів, отриманих для проведення капітальних та поточних ремонтів, необхідно подати повідомлення про завершення робіт.

Про те, як триває реалізація програми у Чернігівському районі, розповів начальник відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Чернігівської РВА Олександр Дмитрюк.

«Процес відновлення триває. За пошкоджене майно в Чернігівському районі подано близько 5 тисяч заяв, з них опрацьовано понад 3,5 тисячі на суму 320 мільйонів гривень. По сертифікатах нараховано близько 800 мільйонів гривень. Щодо зруйнованого житла опрацьовано 224 заяви. Сума нарахувань 319 мільйонів гривень. В деяких випадках є відмови через відсутність певних документів», – зазначив спікер. Також він додав, що на території району є кілька модульних містечок (наприклад в Новоселівці, Старому Білоусі, Красному, Рівнопіллі), де розміщують людей на період відновлення або будівництва житла.

Підтримку громадянам в процесі отримання компенсації надає ГО «Український голос громад». Про основні проблемні питання, з якими стикаються громадяни, розповів її очільник Руслан Марченко.

Одне з них – відмова в отриманні компенсації або житлового сертифіката у разі помилкового відправлення заяви не на той вид компенсації. У такому випадку переписати заяву на отримання іншого виду компенсації можна лише в процесі розгляду заяви (до прийняття рішення комісією). Після цього оскаржити рішення можна, звернувшись до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування протягом 5 днів.

У разі невикористання отриманої компенсації протягом 5 років, кошти будуть повернуті державі. При цьому буде вважатись, що людина скористалась своїм правом на її отримання.

Іншим важливим питанням є спадкування компенсації або житлового сертифіката.

«Законом передбачено можливість успадкування житлового сертифіката або компенсації. Але таке право виникає лише у випадку, якщо за життя спадкодавець отримав або подав заявку на отримання певного виду компенсації або житлового сертифіката. При чому звертатись слід лише до нотаріусів, які приєднані до Державного реєстру пошкодженого та знищеного майна. Наразі таких в області 35», – каже Руслан Марченко.

У зв’язку з кібератаками певні державні реєстри не працюють з грудня 2024 року. Тому наразі реалізувати свої права на укладення договору або придбання майна за житловим сертифікатом населення немає. Проте хвилюватися не варто. Як повідомляє Міністерство розвитку громад і територій України, термін бронювання коштів власникам сертифікатів автоматично продовжується на період обмеженої роботи реєстрів.

Наприкінці 2024 року у програмі «єВідновлення» з’явилось кілька нововведень. Так, запрацювала можливість подання громадянами заяв через законного представника або за дорученням.

Реалізувати право на отримання грошової компенсації чи сертифіката тепер можуть ВПО за умови, що знищений або пошкоджений житловий об’єкт, який залишився на окупованій території, був їхнім єдиним майном.

Також з’явилась можливість подавати заяви до Міжнародного реєстру збитків за 17  новими напрямками. Всього ж він передбачає 45 видів отримання грошової компенсації.

У разі виникнення будь-яких питань щодо участі у програмі необхідну інформацію можна отримати на офіційному сайті «єВідновлення» або звернувшись до Управління містобудування та архітектури ОДА, комісій органів місцевого самоврядування та громадських організацій, які надають відповідну допомогу.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації