back

Данська рада у справах біженців продовжує підтримувати Чернігівщину: в пріоритеті – розмінування сільгоспугідь

25-07-2024 | 15:10

На Чернігівщині питання розмінування залишається надактуальним. Загалом обстеження та розмінування потребує близько 306 тис. га територій. Насамперед це стосується земель сільськогосподарського призначення. Крім того, є потреба у розмінуванні лісів та річок.

Про подальші плани щодо співпраці та пріоритети у напрямі розмінування говорили вчора в ОВА на зустрічі з представниками Данської ради у справах біженців в Україні (DRC) у рамках роботи Регіонального офісу міжнародного співробітництва.

DRC розпочала діяльність на території Чернігівської області у травні 2022 року. Зокрема, здійснювалось інформування щодо мінної небезпеки, нетехнічне та технічне обстеження, розмінування та очищення територій від вибухонебезпечних предметів.

Спочатку роботи з гуманітарної протимінної діяльності концентрувалась в Ічнянській громаді. Потім територія розширювалась. Так, було проведено нетехнічне обстеження в Ічнянській, Бахмацькій, Дмитрівській, Талалаївській, Ніжинській, Парафіївській, Коропській громадах. Під час обстеження було знайдено 14 забруднених територій, 5 з них вже вивільнено, ще 3 –  планується вивільнити цього року. Також було проведено понад 900 інформаційних сесій щодо ризиків від вибухонебезпечних предметів громадах Чернігівщини.

«Зараз важливо визначитись, які території треба вивільнити першочергово, щоб це допомогло мешканцям області якомога швидше повернутись до нормального життя», – каже менеджер з управління та технічних питань гуманітарної протимінної діяльності Олег Мельничук.

«Пріоритетом для нас залишаються сільгоспугіддя. До кінця цього року у планах – розмінувати близько 2 тис. га сільськогосподарських земель. Близько половини вже опрацьовано. Ми рухаємося згідно плану і в координації з Центром протимінної діяльності, – зауважив перший заступник голови ОДА Костянтин Мегем. – Темпи розмінування пришвидшуються, в тому числі, завдяки технічній допомозі міжнародних партнерів (це і надання спеціального обладнання та устаткування, проведення навчань, тренінгів). Вдячні Данській раді у справах біженців за допомогу, адже розмінування – одна із основних проблем Чернігівщини, яка буде залишатись актуальною ще десятки років».

За оперативними даними, на території області 20,5 тис. га сільгоспугідь потенційно забруднені вибухонебезпечними предметами. З них близько 17 тис. га – у 20-кілометровій зоні від кордону (тут роботи з розмінування не проводять у зв’язку з безпековою ситуацією).

«Ми продовжимо свою діяльність в Чернігівській області. Маємо бачення щодо розвитку співпраці, а також можливості застосування інтегрованого підходу з іншими активностями, які можна поєднати, – зазначила голова сектору DRC згуманітарного роззброєння та миробудівництва Роксана Боболіку. – Як гуманітарна організація свій фокус ми хотіли б зосередити на підтримці дрібних фермерів».

Зазначимо, що крім розмінування, DRC допомагає області з відбудовою житла, економічним відновленням сільських територій, а також надає гуманітарну, багатоцільову фінансову, юридичну і психологічну допомогу внутрішньо переміщеним особам, та людям, що постраждали внаслідок війни. Така робота DRC на Чернігівщині можлива завдяки фінансуванню від міжнародних донорів: Європейскього Союзу, Управління з питань усунення і скорочення озброєнь в Бюро з військово-політичних питань Державного департаменту США, Федерального міністерства закордонних справ Німеччини, Гуманітарного фонду для України тощо. 

Регіональний офіс міжнародного співробітництва — ініціатива Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, що має на меті розвиток взаємодії місцевих та регіональних влад з міжнародними партнерами, які прагнуть співпрацювати на рівні області та територіальної громади.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
 з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації