31-03-2023 | 11:27
Війна кардинально змінила життя мільйонів українців — як цивільних, так і військових. Захисники та захисниці України постійно перебувають у зоні ризику отримання бойових травм, деякі з яких призводять до ампутацій.
Людям, які це пережили, доведеться пройти довгий шлях відновлення. Важливо, щоб на всіх кроках їх супроводжували кваліфіковані спеціалісти, які, крім медичної допомоги, нададуть ще й інформаційну підтримку, розказавши про технічні характеристики протезів, можливість безоплатного протезування від держави та систему компенсації.
На що слід звернути увагу при виборі протезного підприємства та як подати заявку на безплатне протезування — інформує Чернігівське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Процедура протезування
Нині технології протезування кінцівок в Україні нічим не поступаються іноземним. Наші спеціалісти використовують ті самі комплектуючі, що і спеціалісти із США та Європи.
Допротезна реабілітація починається ще в лікарні. Обробка рани, бинтування, вправи для запобігання контрактури та амплітуди рухів — все це створює оптимальні умови для подальшого протезування.
Зазвичай протезування проходить у два етапи — спочатку підбирають тимчасовий протез, а вже пізніше виготовляється постійний індивідуальний. Тимчасовий протез менш мобільний та естетичний, ніж постійний індивідуальний протез, але він може бути рекомендований за медичними показниками.
В Україні зараз діє понад 50 протезних підприємств у різних регіонах. Не всі підприємства надають однаковий обсяг послуг — одні виготовляють тільки протези верхніх кінцівок, інші — і верхніх, і нижніх.
При виборі підприємства для протезування скористайтеся порадами:
Якої допомоги чекати від держави
Державна політика спрямована на те, щоб всі, хто потребує протезів, були забезпечені ними за державний кошт. Оплата послуги здійснюється через Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю. Безплатним також є підбір, адаптація та подальше тренування по взаємодії з протезом.
Також в Україні діє система співфінансування у випадках, коли протез і подальше обслуговування виявляється дорожчим за закладені норми. Наприклад, співфінансування може відбуватися через благодійні організації та фонди.
Особа з інвалідністю може отримати за державний кошт такі допоміжні засоби реабілітації:
Як отримати протез за державні кошти
Щоб отримати протез за державні кошти, треба мати такі документи:
Щоб отримати необхідні засоби реабілітації необхідно пройти декілька етапів.
Етап 1. Подача заявки. Заявку про забезпечення допоміжними засобами реабілітації в комплекті з повним пакетом документів необхідно подати до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), або до органів соціального захисту населення (ОСЗН), або через електронний кабінет особи з інвалідністю.
Етап 2. Ознайомлення з інформаційними матеріалами. Співробітники ЦНАП/ОСЗН мають ознайомити зі змістом інформаційних матеріалів та корисних джерел, а саме:
Якщо заявка подається через електронний кабінет, то з усією інформацією заявник має ознайомитись особисто.
Етап 3. Отримання повідомлення про рішення. Територіальне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю формує електронне направлення та надсилає повідомлення про ухвалене рішення до ЦНАП/ОСЗН для інформування осіб з інвалідністю.
Етап 4. Звернення до протезного підприємства. Необхідно звернутись до вибраного протезного підприємства з заявою про намір на забезпечення ДЗР. Заява подається особисто або через електронний кабінет. З моменту подання заявки є 14 днів, щоб, у разі необхідності, змінити вибране підприємство.
Етап 5. Підбір, замовлення та примірка допоміжних засобів реабілітації. На підприємстві допомагають з підбором засобів реабілітації та формують замовлення на його виготовлення. Особа з інвалідністю має перевірити замовлення та підписати його. Після примірки готового індивідуального засобу реабілітації (якщо він підійшов), повторно підписуєте замовлення та акт приймання-передачі робіт.
Етап 6. Отримання допоміжних засобів реабілітації. Під час отримання готового допоміжного засобу реабілітації повинні надати інструкцію щодо його експлуатації та талон на гарантійне обслуговування.
Організації, які надають підтримку ветеранам
Після ампутацій починається відповідальний період лікування та адаптації. Щоб цей процес пройшов легше, залучіться підтримкою оточення. Це можуть бути рідні, друзі, лікарі, психологи, люди зі схожим досвідом, а також організації з підтримки ветеранів.
Чернігівське обласне відділення
Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю