07-02-2017 09:10
Модель створення госпітальних округів в області розроблялася кілька років. Протягом останніх шести місяців це було предметом активного обговорення не лише у медичних колах та в органах влади, а й у засобах масової інформації та серед громадськості.
Під час чергового брифінгу в облдержадміністрації начальник Управління охорони здоров’я ОДА Петро Гармаш представив увазі присутніх остаточний варіант поділу території Чернігівщини на госпітальні округи: їх має бути чотири з центрами у Чернігові, Корюківці, Прилуках та Ніжині (більш детально про це — у презентації).
За словами начальника Управління здоров’я, такий поділ дозволяє зберегти на теренах області якнайбільшу кількість лікарень інтенсивного лікування першого рівня. Тобто практично кожна нинішня районна лікарня продовжить функціонувати.
Проте важливо не просто поміняти вивіску на приміщенні, а й зберегти та зміцнити кадровий та матеріально-технічний потенціал закладу. На цьому акцентував голова постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та у справах учасників АТО Микола Дейкун.
Головною метою реформування є підвищення рівня доступності та якості медичних послуг для всіх верств населення. Особливої ваги при цьому набуває робота лікаря сімейної медицини, адже саме на цьому етапі мають отримати кваліфіковану медичну допомогу близько 80% пацієнтів. Однак, наголошувалося на брифінгу, не можна втратити тих позитивних напрацювань, що є на сьогодні в районних лікарнях. Досвід та авторитет фахівців, які там працюють, обов’язково буде враховано при реорганізації мережі медичних закладів.
План розвитку створених медичних округів розроблятиме госпітальна рада — дорадчий орган, до складу якого увійдуть представники міст обласного значення, районів, ОТГ, делеговані рішеннями відповідних місцевих рад пропорційно до чисельності населення. Такі плани розвитку, на думку фахівців, потрібно скласти вже до кінця поточного року.
Саме цими планами має бути встановлено оптимальний розподіл функцій між учасниками госпітального округу, визначено види (профіль) та обсяг медичної допомоги, що має надаватись закладами охорони здоров’я на його території, окреслено маршрути пацієнтів у межах округу.
Госпітальна рада повинна також створити перелік перспективних закладів охорони здоров’я округу, чиї потужності пропонується розширити або реорганізувати чи перепрофілювати відповідно до вимог МОЗ, а також обґрунтувати необхідність відповідних інвестицій.
Як зазначалося на брифінгу, медична реформа в країні триває вже не один рік: створюються первинні центри медико-санітарної допомоги, перебудовується система надання екстреної медичної допомоги тощо. Тож важливо не лише розпочати зміни, а й довести їх до розумного завершення у чітко визначені терміни.