back

Африканську чуму свиней краще попередити, ніж потім боротися з нею

06-12-2011 | 16:20

6 грудня заступник голови облдержадміністрації Олександр Шанойло провів розширене засідання Державної протиепізоотичної комісії при облдержадміністрації. Учасники засідання обговорили питання, пов’язані з недопущенням занесення збудника африканської чуми свиней на територію Чернігівської області.

У зв’язку з розповсюдженням африканської чуми свиней на території Курської області Російської Федерації за 85 кілометрів від державного кордону України, Чернігівську область визнано територією, загрозливою щодо можливого занесення збудника цієї хвороби.

Спеціалісти констатують, що враховуючи наявність тісних торгівельних зв'язків України з Російською Федерацією, наявність міграційних шляхів диких кабанів з РФ в Україну та значну щільність свинопоголів'я в нашій державі існує високий ступінь ризику занесення та поширення збудника АЧС на території України.

В Росії хворобу, яка набуває розповсюдження в основному через корми та при безпосередньому контакті тварин, зупинити поки що не можуть. Характерним є те, що вакцин, що захищають від цієї хвороби на даний час не існує. Переносником вірусу можуть бути комахи, хижі птахи, звірі та домашні тварини, а продукти, виготовлені з м'яса хворих тварин - виступають фактором розповсюдження збудника.

Відповідно до статистичної звітності в Чернігівській області станом на 01.12.2011 року всі категорії господарств області нараховують 213,3 тисяч голів свиней, в тому числі в особистих приватних господарствах 127,8 тисяч голів, в сільськогосподарських підприємствах усіх форм власності 85,5 тисяч, на території області нараховується 56 користувачів мисливських угідь.

Державна ветеринарна служба Чернігівської області реально оцінює ситуацію і проводить комплекс заходів направлених на недопущення заносу збудника АЧС на територію України та області.

18 жовтня 2011 року був проведений навчання – тренінг за участі керівників всіх відповідних служб та заступників голів ДНПК при РДА щодо дій в разі підозри виникнення африканської чуми свиней на базі свиногосподарства ТОВ «Агрокомплекс Количівський» Чернігівського району.

На виконання розпорядження Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 18.10.2011 №163 року в Чернігівській області проводиться контроль за відстрілом диких кабанів, відбираються проби для досліджень на виявлення збудника АЧС.

«В зв’язку з тим, що в сезон полювання на відстріл диких кабанів видається певна кількість ліцензій, ми можемо чітко контролювати кількість взятих проб на виявлення збудника африканської чуми свиней і в разі виникнення небезпеки поширення захворювання оперативно відреагувати», - зазначив Олександр Шанойло, звертаючись до присутніх.

Важливим є те, що Україна вже має досвід боротьби з цією хворобою. Як зазначив заступник начальника головного управління ветеринарної медицини Юрій Павлішен, останній спалах АЧС на території України був зареєстрований 12 січня 1977 року в підсобному господарстві обласного підприємства громадського харчування в Одеської області. Тоді завдяки реалізованим заходам захворювання не мало широкого розповсюдження, було локалізовано і ліквідовано в найкоротші терміни.

Як відмітив начальник головного управління ветеринарної медицини в області Віктор Кульбако основними причинами неконтрольованого розповсюдження хвороби є безконтрольне переміщення хворих тварин, сировини та продукції тваринного походження, згодовування тваринам необроблених термічно харчових відходів, нелегальний імпорт м'яса та м'ясопродуктів, що містять збудника хвороби, міграція диких кабанів, вигульне утримання домашніх тварин та їх вільний контакт із дикими.

З метою недопущення занесення збудника АЧС на територію України державною службою ветеринарної медицини вжито ряд заходів, зокрема:

- заборонено ввезення живих свиней та продуктів і сировини з них із неблагополучних країн;

- проведено засідання місцевих державних надзвичайних протиепізоотичних комісій;

- прийнято ряд наказів та розпоряджень Головного державного інспектора ветеринарної медицини України щодо посилення державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду за профілактичними заходами щодо АЧС;

- посилено ветеринарно-санітарний контроль за роботою свиногосподарств в «закритому» режимі;

- створено дві мобільні групи із вітчизняних науковців та практиків на випадок швидкого реагування в разі виникнення хвороби;

- розроблено та затверджено План дій при підозрі захворювання свиней на африканську чуму.

Регіональними службами державного ветеринарно-санітарного контролю і нагляду на державному кордоні та транспорті з початку року перевірено понад 1135,0 тис. транспортних засобів, які перетинали кордон з РФ, весь автотранспорт продезінфіковано, вилучено понад 4370 кг продуктів тваринного походження.

Також під час засідання Комісії представники санітарно-епідеміологічної служби, головного управління МНС України в області, Чернігівської митниці поінформували присутніх про вжиті заходи по недопущенню занесення збудника африканської чуми свиней на територію Чернігівської області. Не готовим доповісти виявився представник Чернігівського прикордонного загону.

«Важко переоцінити значення питання профілактики африканської чуми свиней, - зазначив Олександр Шанойло, підсумовуючи засідання. - Ми повинні докласти максимум зусиль для недопущення занесення на територію України, зокрема на територію Чернігівської області, збудника цієї хвороби».

«Головними завдання в роботі по цьому напрямку залишається неухильне виконання рішень ДНПК при Кабінеті Міністрів України, обласній та районних державних адміністраціях, щоденний контроль за утриманням свинопоголів`я, широка роз`яснювальна робота через засоби масової інформації, миттєве реагування на всі випадки захворювання та загибелі свиней в господарствах різної форми власності», - додав він.











Управління у справах преси та інформації облдержадміністрації