back

День пам`яті жертв голодоморів в Україні

26-11-2011 | 11:57

26 листопада до Дня пам`яті жертв голодоморів у смт Куликівка відбувся обласний меморіальний захід, участь у якому взяли голова обласної державної адміністрації Володимир Хоменко, перший заступник голови обласної ради Іван Коробка, керівництво району, представники громадськості.

«Злочинні дії сталінського режиму в період 1932–1933 років призвели до загибелі не десятків і навіть не тисяч – мільйонів українських дітей, жінок, чоловіків. Люди помирали не через неврожай, посуху або інше стихійне лихо – вони стали жертвами нелюдської жорстокості.

Наш спільний біль розділяють представники народів, які так само постраждали від злочинів тоталітаризму. Ми поєднані солідарністю у цей скорботний та пам`ятний день», - звертаючись до присутніх зазначив голова облдержадміністрації Володимир Хоменко.

За різними оцінками істориків та науковців Україна втратила майже 4 мільйони громадян, переважно селян.

Голова облдержадміністрації підкреслив: правду про цей злочин, його масштаби та причини упродовж багатьох років намагалися приховати від людей, від світової громадськості. Лише за часів незалежної України було розсекречено архівні матеріали, опрацьовано колосальний об`єм інформації, що дало змогу відкрити та оприлюднити нові факти з історії Голодомору.

Віднайдено та впорядковано місця масових поховань, у містах і селах встановлено пам’ятники і пам`ятні знаки. Видано тисячі наукових праць, створено виставки архівних документів, експозиції творів мистецтва та літератури, присвячені тому страшному голоду. На основі зібраних свідчень очевидців було видано багатотомну «Національну книгу пам`яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні».

Голодомор є тяжким історичним спадком і для Чернігівщини.

Завдяки кропіткій роботі краєзнавців, освітян та працівників культури протягом 2006–2008 років встановлено понад 34 тисячі прізвищ загиблих. Однак, аналіз статистичних даних та висновки окремих науковців свідчать, що реальна цифра людських втрат була у кілька разів більша.

«Перед нами, нащадками тих, хто зміг пережити Голодомор, постає завдання надзвичайної ваги – гідно вшанувати пам`ять померлих. Це – святий обов`язок нашого суспільства, кожної громади і окремо взятої людини. Це – частина нашої національної пам`яті та історичної самосвідомості, без якої неможливо утвердити державну ідентичність, засвоїти урок людяності та гуманізму.

День пам`яті жертв голодоморів має об`єднати всіх нас – владу, громадсько-політичні сили, всіх громадян – навколо збереження пам`яті про загиблих від голоду», - наголосив голова облдержадміністрації.

Присутні вшанували пам`ять про безневинно загиблих хвилиною мовчання.

Заупокійну литію відправив Архієпископ Чернігівський та Новгород-Сіверський Амвросій. В пам`ять про численні жертви українського народу присутні запалили свічки.

















Прес-служба облдержадміністрації