31-08-2015 | 08:01
Президент Петро Порошенко на зустрічі з представниками територіальних громад обговорив конституційні зміни щодо децентралізації, які у понеділок, 31 серпня, розгляне Верховна Рада на позачерговому засіданні. Глава держави наголосив під час обговорення, що в результаті реформи з децентралізації Україна як держава стане значно сильнішою.
«Незважаючи на те, що Президент делегує свої повноваження, я, як Президент, буду сильнішим, бо я можу покластися на територіальні громади, на місцеву владу і забезпечити твердий союз, який не дозволить розхитати владу зсередини. Буде сильніший Уряд, будуть сильніші міністри, будуть сильніші громади і буде сильнішим і міцнішим Український народ. Саме тому ми маємо йти цим шляхом», – наголосив Глава держави.
Президент зазначив, що метою сьогоднішньої зустрічі є обмін думками та аргументами: «Щоб ми знайшли спільну точку зору і створили тверду аргументацію для народних депутатів, і 31 серпня, в понеділок, на позачерговій сесії ВР дати «зелене світло», нарешті за 24 роки, реформі з передачі влади територіальним громадам і Українському народу».
За словами Президента, всі 24 роки незалежності саме відсутність реальних повноважень у місцевої влади була причиною неефективності державного управління. «Не може дядько в Києві знати, що робити на селі. І навіщо йому це? Навіщо концентрація грошей і прав, якщо ти не можеш дійти до людини, спитати її, чого вона хоче, і визначити це пріоритетом своїх дій?», – задав риторичне питання Глава держави.
Президент наголосив на антикорупційному аспекті реформи з децентралізації. «Ми рішучими кроками намагаємось зробити дії, щоб призначити чесних людей, а ті, хто спокусився, – має бути рішуча реакція влади з Києва і моя, як Президента. Я дав тверду настанову правоохоронним органам, Прокуратурі, Службі безпеки, що там, де є корупційно спокусливі посади, в першу чергу, приділити свою увагу», – сказав Президент, повідомивши, що лише за останній тиждень за його наказом при отриманні хабаря заарештовані 2 голови районних державних адміністрацій – в Херсонській та Сумській областях. 2 дні тому при отриманні хабаря заарештований начальник міліції Одеси. «Але одними арештами ми ситуацію на вирішимо. Треба реально, рішуче передавати владні повноваження», – зазначив Президент.
Глава держави підкреслив, що конституційними змінами повноваження Президента щодо призначення влади передаються народу, територіальним громадам. Так, громада обирає депутатів, які призначають виконкоми, а префект, як представник Президента, слідкує за дотриманням законодавства, особливо в частині можливих сепаратистських закликів та зазіхання на суверенітет та територіальну цілісність України.
Щодо 18 статті «Перехідних положень» Конституції, де йдеться про особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, Президент наголосив: «Деякі стверджують, що на сьогоднішній день від цього нібито з’являється загроза окремого статусу. Немає там ніякого статусу!». Глава держави підкреслив, що норма про можливість спеціального статусу вже є у діючій Конституції, у статті 92. «Цією нормою у Конституції вже захотіли скористуватися: Запорізька обласна рада вирішила звернутися до Президента та Верховної Ради, щоб надати їм особливий статус. Далі піде парад суверенітетів», – сказав Петро Порошенко. «Зміни до Конституції, дорогий Український народе, право створювати статус забирають. А 18 пункт «Перехідних положень» дає можливість особливого режиму місцевого самоврядування виключно в межах повноважень місцевого самоврядування. Зробиш крок далі – получиш по руках», – заявив Президент.
Петро Порошенко наголосив на тому, що жодного тиску ззовні при підготовці проекту змін до Конституції не було. Глава держави нагадав, що конституційні зміни були представлені суспільству більше року тому, потім над ними працювали експерти, представники місцевої влади та неурядові організації, і в результаті проект був затверджений Конституційною комісію.
Президент особливо відзначив, що міжнародна спільнота, зокрема керівництво ЄС та США, підтвердили виконання Україною Мінських домовленостей і привітали конституційну реформу в частині децентралізації. «Є лише одна країна, якій ці зміни не подобаються. Але, якщо вони не подобаються Росії – значить, ми йдемо правильним шляхом», – підкреслив Президент.
Глава держави також зазначив, що на місця передаються не лише влада та гроші, передається відповідальність за весь соціально-економічний розвиток громади, району і області. «Субсидіарність – це означає, що все, що ти можеш вирішити на першому, базовому рівні громади, ти маєш вирішувати там. Новою редакцією Конституції заборонено питати дозволу дядька або з області, або з Києва. Оберіть тих, кому ви довіряєте, і з них питайте. А Президент буде відповідати за цілісність держави – питання національної безпеки, оборони, правоохоронні питання, дотримання прав і свобод громадян, це конституційні повноваження Президента і частини виконавчої влади», – сказав Петро Порошенко.
У зустрічі взяли участь 35 селищних або міських голів, а також Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман, Віце-прем’єр-міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко, Перший заступник Глави Адміністрації Президента України Віталій Ковальчук, Заступник Глави АПУ Ростислав Павленко.
Прес-служба Президента України