back

Сергій Журман: Ми маємо забезпечити селянам нормальні умови для заготівлі молока

05-02-2015 | 10:02

Заготівля молока з господарств населення є одним з головних питань, яке знаходиться на контролі облдержадміністрації. Частка основних особистих селянських господарств, які є основними виробниками молока в області, складає 62%.

Середні закупівельні ціни по сільськогосподарським підприємствам становлять 5 тисяч гривень за тонну молока ґатунку екстра, 4700 гривень за молоко вищого ґатунку, тонна молока першого ґатунку коштує 4200 гривень і другого – 3600.

Сьогодні молоко від господарств населення приймається переважно другим ґатунком, середня ціна якого складає 2850 гривень за тонну. Основною причиною невисокої якості молока від населення є його несвоєчасне охолодження після доїння.

Основними покупцями є 11 молокопереробних підприємств області, 10 з сусідніх регіонів, 5 молочарських кооперативів та більше 30 приватників.

Однією з організованих систем заготівлі молока у приватному секторі є закупівля його через мережу заготівельних пунктів, облаштованих молокозаводами. На Чернігівщині з 573 стаціонарних молоко заготівельних пунктів відповідають сучасним вимогам близько 200: вони мають спеціально обладнані приміщення, охолоджувач молока та контрольно-вимірювальне обладнання. Найбільша кількість таких сучасних пунктів налічується у Борзнянському, Ічнянському, Коропському та Менському районах. Крім того, залишається так званий «стихійний» метод заготівлі – на подвір’ях здавальників, з лавочок та машин.

Проте останнім часом молокопереробні підприємства не зацікавлені у подальшому розширенні мережі молоко пунктів через високу вартість обладнання. До того ж, в одному селі часто працюють три і більше молокозаводів, відповідно обсяг заготівлі кожним незначний – 100-200 літрів.

Виходом із цієї ситуації, на думку виконуючого обов’язки голови обласної державної адміністрації Сергія Журмана, є створення сучасних кооперативів із прийому молока від населення.

Заготівля молочарськими кооперативами є найбільш сучасною системою заготівлі молока, яка діє в усьому світі. Сьогодні в області вже працює п’ять кооперативів по заготівлі молочної продукції, два з яких створено торік. І ця робота буде продовжуватися.

Наголос робиться на покращенні якості молочної продукції та збільшенія закупівельних цін на молоко. Ми маємо забезпечити селянам нормальні умови для заготівлі та зменшити зловживання на ринку молока, - наголошує Сергій Журман.


Прес-служба облдержадміністрації