back

Легальна робота сьогодні – достойна пенсія завтра

21-04-2011 | 17:16

„Круглий стіл” під такою назвою відбувся 21 квітня в Чернігові. Начальники обласних управлінь, установ та організацій, представники громадських організацій роботодавців, профспілок, директори міських, районних центрів зайнятості зібралися, щоб обговорити зміни, які планується внести до законів про працю.

Відкриваючи засідання, заступник голови облдержадміністрації Наталія Білоус зазначила, що в Чернігівській області, як і в Україні в цілому, має місце несвоєчасна та не в повному обсязі виплата заробітної плати, виплата її за різними тіньовими схемами. З великою кількістю працівників роботодавці взагалі не укладають трудові угоди з метою мінімізації витрат та отримання максимального прибутку. Існує проблема зрівняння рівня офіційних заробітних плат працівників різної кваліфікації, встановлення всім працівникам від найпростіших професій до керівника окладів (ставок) на рівні мінімальної заробітної плати.

Від несплати податків, внесків з тіньових доходів країна втрачає мільярди гривень надходжень до державного бюджету, Пенсійного та інших страхових фондів, а працівники залишаються без відповідного соціального захисту та належного майбутнього пенсійного забезпечення.

На сьогодні Україна має найнижчі штрафні санкції з-поміж країн Європи за порушення законодавства про працю. Тому роботодавець в Україні має економічну вигоду від затримки виплати заробітної плати, виплати її в розмірах менших, ніж передбачено законодавством, виплати зарплати «в конвертах», не оформлення трудових відносин. Щоб удосконалити законодавство про працю, розроблено 3 проекти законів України:

«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо мінімальних розмірів оплати праці та гарантій їх забезпечення);

«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо посилення відповідальності за порушення законодавства про працю);

«Про відповідальність підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб-підприємців та інших суб’єктів підприємницької діяльності у сфері праці».

Із законопроектами присутніх детально ознайомила начальник Територіальної державної інспекції праці в області Людмила Позняк. Один з них, зокрема, передбачає суттєве зростання відповідальності працедавців. За неоформлення трудових відносин у разі фактичного допуску працівника до роботи, незаконне звільнення працівника з роботи, а також за інші грубі порушення законодавства про працю законопроект пропонує штраф від 3400 до 8500 гривень.

За словами Людмили Позняк, серед нововведень – покладання відповідальності за правопорушення у сфері законодавства про працю на власників. На сьогодні існують штрафні санкції лише для посадових осіб – керівників підприємств і організацій. Законопроект пропонує встановити штрафні санкції ще і для самих підприємців як юридичних осіб.

Основними чинниками, від яких залежить розмір пенсії конкретної особи, є її страховий стаж та заробітна плата (дохід), з якої сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України. Чим більший страховий стаж та заробітну плату особа мала протягом своєї трудової діяльності, тим на більший розмір пенсії вона може розраховувати. Легалізація ж тіньової зарплати безумовно вплине на розмір пенсії.

Тому, з точки зору органів Пенсійного фонду України, зміни до законів, які посилюють відповідальність за порушення законодавства про працю, назріли давно і Пенсійний фонд їх повністю підтримує. Цю думку висловив начальник головного управління Пенсійного фонду України в області Петро Кулініч. Він вважає, що розширення кола організацій, що здійснюватимуть контроль за дотриманням законодавства про оплату праці на підприємствах, яке передбачене в проекті Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (щодо мінімальних розмірів оплати праці та гарантій їх забезпечення) безумовно матиме позитивний вплив на захист інтересів найманих працівників.

Під час обговорення законопроектів були, зокрема, внесені пропозиції чітко розмежувати поняття фінансової санкції та штрафу. Серед пропозицій роботодавців – диференційоване застосування штрафних санкцій.

Всі зауваження та пропозиції, які були внесені учасниками „круглого столу”, будуть доопрацьовані і узагальнені.


Управління у справах преси та
інформації облдержадміністрації