back

На колегії медики обговорили проблеми і майбутні реформи

29-07-2010 | 10:22

Підсумки роботи за І півріччя поточного року та підготовка медичних закладів до осінньо-зимового періоду були в центрі уваги учасників розширеного засідання колегії управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації, яке відбулося за участю Першого заступника міністра охорони здоров’я України Василя Лазоришинця та заступника голови облдержадміністрації Віктора Тканка. Вів засідання і доповідав про стан справ у медичній сфері Чернігівщини начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Володимир Ященко.

У своєму виступі він наголосив, що діяльність медичної галузі області в І півріччі була спрямована на втілення в життя державної політики у сфері охорони здоров'я на регіональному рівні, залучення додаткових джерел фінансування, підготовку кваліфікованих кадрів, підвищення ефективності процесу управління, створення єдиної системи інформаційного забезпечення, впровадження нових форм надання медичної допомоги. Проведена робота дала свої результати, хоча загальна ситуація ще далека від бажаної.

Демографічна ситуація на Чернігівщині залишається складною. Як і раніше, люди помирають, в основному, від хвороб систем кровообігу, злоякісних утворень, травм, отруєнь та нещасних випадків. В структурі основних причин загальної смертності населення перелічені хвороби займають 95,4%.

За І півріччя відбулося зниження показника немовлячої смертності на 28,8%. Причини смерті новонароджених упродовж останніх років залишаються незмінними. Це, переважно, стани, що виникли в перинатальному періоді, вроджені вади розвитку та нещасні випадки.

Акцентував В. Ященко на причинах, які є визначальними для реформування системи охорони здоров’я. В їх числі – неналежний рівень первинної ланки надання медичної допомоги, велика кількість стаціонарів в області, яка майже в півтора раза перевищує аналогічний показник по Україні і є причиною розпорошення ресурсів та низької якості медобслуговування, надто висока забезпеченість ліжками – в 1,3 раза більше, ніж в середньому по країні.

Середній показник госпіталізації населення на 100 жителів, який по області становить 27,4 (по Україні - 21,1) ще раз підтверджує, що "створене лікарняне ліжко не залишиться незайнятим" і свідчить про наявність необґрунтованих госпіталізацій з метою виконання ліжко-днів, підкреслив керівник.

Говорив Володимир Іванович і про серйозний дефіцит медичних кадрів, і про заходи управління щодо виправлення ситуації, і про, хай незначне, але збільшення фінансування медицини та медикаментозного забезпечення стаціонарних хворих.

Постійно потребує уваги управлінців питання забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну. За І півріччя на це використано 5,1 млн. грн. Стільки ж пішло й на допомогу хворим з хронічною нирковою недостатністю. Для останніх у Чернігові будується діалізний центр.

Завершуючи виступ, В. Ященко окреслив коло питань, над якими потрібно працювати в поточному році. Серед них – покращення якості та доступності медичної допомоги населенню; поліпшення кадрової ситуації в галузі; створення відділення екстрагенітальної патології вагітності на базі обласної лікарні, відкриття другого етапу виходжування недоношених новонароджених та інші.

В обговоренні основної доповіді взяли участь головний спеціалісти з акушерства і гінекології управління Володимир Пулін, головний спеціаліст із педіатрії Людмила Кривець, головний лікар обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Микола Дейкун, головний державний санітарний лікар Чернігівської області Микола Донець. Всі вони зосереджували увагу на проблемах у тих сферах, які вони курують, закликали присутніх активніше долучатися до їх розв’язання.

Про те, що чимало гострих проблемних питань можна і потрібно розв’язувати на місцях, не чекаючи допомоги "зверху", говорив заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Віктор Тканко. Для цього, підкреслив він, потрібно, щоб на колегіях такого рівня були присутні також заступники голів райдержадміністрацій, які опікуються медичною галуззю. Адже саме від позиції місцевої влади і головних лікарів ЦРЛ, вважає заступник голови, значною мірою залежатиме хід реформування системи охорони здоров’я, організація госпітальних округів тощо. Звернув увагу керівник і на проблему забезпечення інсуліном хворих на цукровий діабет. Він повідомив, що потреба області на цей рік становить 13,4 млн. грн. В наявності є 9,3 млн., тож решту потрібно шукати на місцях. "Треба ставити це питання на виконкомах, на колегіях райдержадміністрацій і шукати гроші", - наголосив В. Тканко.

Перший заступник міністра охорони здоров’я Василь Лазоришинець розповів, над якими напрямками розвитку і реформування медицини зараз працює міністерство і на яких мають сконцентрувати свої зусилля керівники медичної галузі в регіонах. Це, зокрема, оптимізація закладів охорони здоров’я, створення госпітальних округів, збільшення видатків на медицину, формування єдиного медичного простору, кадрова політика, розвиток загальної практики - сімейної медицини, підвищення ролі середнього медперсоналу, виконавська дисципліна, імунізація населення та багато іншого. Щодо забезпечення хворих інсуліном, то, за словами В. Лазоришинця, міністерством розглядається питання щодо централізованої закупівлі необхідних діабетикам препаратів, а від місцевих керівників вимагається надання реєстру хворих.

За підсумками колегії було прийнято ряд управлінських і організаційних рішень, які будуть доповнені після опрацювання пропозицій, що надійшли від учасників засідання.

Прес-служба управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації