back

Президент України вважає великим досягненням те, що перший тур президентських виборів відбувся вільно, законно і демократично

21-01-2010 | 08:32

Президент України Віктор Ющенко називає великим досягненням те, що перший тур президентських виборів відбувся вільно, законно, демократично. На цьому Глава держави наголосив сьогодні на нараді з головами обласних державних адміністрацій, що відбулася у Секретаріаті Президента. Це велике досягнення української демократії, яка розвивається в Україні в останні роки, підкреслив В.Ющенко. «Думаю, що це буде оцінено з часом. Країна, яка має можливість провести вільні, законні вибори – це країна, яка може на дві третини керувати своїм майбутнім, – як держава, як нація...», – сказав він.

Дуже важливо, підкреслив Президент, що влада продемонструвала себе «на тому рівні дистанції, який не дає можливість будь-кому звинувачувати її, що вона грала «на один кошик».

Глава держави наголосив, що значною мірою такий демократичний перебіг виборів та їх належна організація є заслугою місцевих адміністрацій і особисто голів ОДА. «Хочу висловити гарну оцінку вам за те, що перший тур виборів продемонстрував, що ми маємо владу, яка може професійно, кваліфіковано відповідати за проведення чесних, законних національних виборів», – сказав Президент.

«Люди, які представляли виборчі дільниці, окружні комісії, повели себе достойно, гідно повела себе міліція, Служба безпеки, давши відповідь на виклики, які були», – додав він.

Президент звернув увагу на атмосферу толерантності, в якій відбувався перший тур виборів, відсутність агресії. За його словами, порушення були поодинокі й у цілому не впливають на достовірність результатів виборів. Учасники виборів, політологи, журналісти, а також іноземні та вітчизняні спостерігачі визнали наші вибори демократичними, чесними та прозорими, підкреслив В.Ющенко. «Це та країна, яку я люблю, це громада, яка не повторює те, що було у 2004 році, коли влада через ігнорування закону, поваги до результатів виборів привела до громадянського протистояння. Другий тур виборів має посилити ці норми. Вибори не повинні розсварювати українців», – наголосив В.Ющенко.

Президент зазначив, що основна місія для місцевої влади в другому турі президентських виборів – на високому рівні організаційно і технологічно забезпечити виборчий процес. Окремої уваги треба надати усуненню неточностей у списках виборців. Також, на переконання Глави держави, особливої уваги заслуговує тема голосування на дому, щоб вона не стала приводом для будь-кого поставити під сумнів результати виборів.

Говорячи про результати першого туру президентських виборів, Президент зауважив, що вони продемонстрували девальвацію цінностей демократії, і на перший план вийшли «хліб, сало і пустоцвіти». На жаль, констатував він, «демократична ідеологія, яка є переможною, ідеологія, яку ніхто не замінить, єдина політика, яка дарує нації і державі майбутнє, – тимчасово програла». Водночас він підкреслив, що не може назвати це поразкою демократичних сил. На думку В.Ющенка, поразка може стати поштовхом для консолідації демократичних сил. «Ніщо так не може консолідувати національні сили, як результати президентських виборів 2010 року», – зауважив він.

Говорячи про переможців першого туру виборів, В.Ющенко наголосив, що між двома кандидатами на пост Президента В. Януковичем та Ю.Тимошенко немає жодної різниці. «Я не відрізняю цінності Тимошенко і Януковича, чи ми говоримо про шану, повагу до демократії, чи про національне відродження, про європейську політику – це все маска, предмет спекуляції, для того, щоб краще провести агітацію, але це не є внутрішнім мірилом цих кандидатів», – сказав В.Ющенко. Глава держави назвав політику цих двох кандидатів «політикою колонізації країни, політикою, за якою стоїть не тема національної незалежності, суверенітету». Глава держави пообіцяв, що у День Соборності України виступить із промовою, в якій висловить свою позицію стосовно цього. «Питання голосувати «або-або» – не є принцип. Принцип є система цінностей», – сказав В.Ющенко. Він спрогнозував, що протистояння кандидатів у Президенти прем'єр-міністра Ю. Тимошенко й лідера Партії регіонів В.Януковича може стати фактором політичної нестабільності. «Буде розігруватися велика політична спекуляція, буде «дароване» будь-яке маскування, тільки для того, щоб забрати у когось голос», – підкреслив Глава держави.

Віктор Ющенко запропонував присутнім головам ОДА зустрітися після другого туру виборів і розробити подальші спільні кроки «для відповіді на те, якою може бути українська політика завтрашнього дня». Він закликав усіх, хто поділяє демократичні європейські цінності, об'єднатися. «Я хотів би, щоб ніхто з вас не сприймав вибори 2010 року через призму фатальності. Ще невідомо, хто пограв. Усе, що відбувається, послугує новим поштовхом для оцінки національної політики. Перший тур виборів я розглядаю як важливий крок до консолідації здорових сил, а виклики, які з'явилися, найкраще можуть об'єднати людей на сході й на заході», – сказав він.

На переконання Глави держави, обставини, що склалися, можуть служити об’єднанню людей, які сповідують національно-демократичні цінності. «У нас на сьогодні найбільш позитивні обставини, щоб нашу політику донести до нації і з нею перемагати... Можливо, нам було потрібно втратити якусь частину демократії, суверенітету, якусь частку процесу нашого національного становлення, щоб люди, до яких ми апелюємо, навчилися цінувати ці досягнення і відстоювати їх», – сказав В.Ющенко. Він підкреслив, що залишається у політиці і пропонує усім стати «один біля одного, хто хотів би докласти зусиль для забезпечення і продовження реалізації «національного, демократичного, європейського становлення України».

За інформацією офіційного сайту Президента України