back

Заява Президента України Віктора Ющенка про підсумки першого туру президентських виборів

20-01-2010 | 14:48

Як Глава держави приймаю волю Українського народу, висловлену на виборах 17 січня 2010 року.

Саме головне – вибори відбулися вільно, демократично, законно. Україна і українці продемонстрували високі виборчі стандарти, які дають приклад на всьому пострадянському просторі. Це визнано численними міжнародними спостерігачами. Наш народ вкотре продемонстрував вірність європейським цінностям.

Вільний і демократичний характер виборів вважаю винятково важливим нашим досягненням, яке є наслідком п’яти років мого Президентства. Я як Президент, як українець пишаюся цим фактом.

Я зробив все як Президент для гарантування вільного волевиявлення в Україні і забезпечив свободу слова і вибору без жодного адміністративного тиску. Свобода вибору – найважливіший інструмент та головна ознака демократії в нашій державі.

Факт вільних виборів означає, що Помаранчева революція справді перемогла, при чому перемогла не словом, а ділом.

Хочу ще раз підкреслити: як Президент я виконав свої гарантії стосовно свободи слова, забезпечення законності виборчого процесу і рівності прав учасників перегонів. У виборчому процесі не було шантажу з боку влади, не було переслідувань і адміністративних втручань, кожен кандидат мав доступ до засобів масової інформації, усі мали рівні виборчі можливості, які використали, і загалом докорінно іншою, значно толерантішою за попередні у нашій країні голосування була атмосфера першого туру виборів.

Дякую представникам органів місцевого самоврядування, які у критичних економічних, фінансових умовах забезпечили діяльність виборчих дільниць. Місцева влада виконала настанови Президента по даному питанню. Я вдячний усім організаторам виборчого процесу і членам дільничних комісій за напружену роботу в цей час. Я дякую правоохоронцям і представникам Служби безпеки, які забезпечили порядок, запобігли загрозам і не допустили зриву виборів.

Дякую усім громадянам, які взяли участь у цих виборах.

Дякую виборцям, які проголосували за мене. Я ціную ваше сумління. Ваш голос – це голос на користь української європейської демократичної України. Глибоко переконаний, нам не потрібно сезонних настроїв.

Ми знаємо: українська національна, демократична, європейська ідея належить мільйонам людей, усьому нашому народові. Так є і так завжди буде. Маємо незмінну політичну позицію, на якій Україна залишається Україною. На цій позиції Україна тільки буде посилюватися.

Попереду дуже складний другий тур виборів.

Його складність у тому, що Україна має вільні вибори і водночас не має належного вибору.

Як свідчить минулий досвід, для обох кандидатів, які претендують на посаду Глави нашої держави, національні, європейські та демократичні цінності є, по суті, чужими, незрозумілими і дуже далекими.

Висловлюючи думку як громадянин України, не бачу принципової різниці поміж обома претендентами.

Я виконав свої демократичні зобов’язання на посаді Президента України, але зобов’язання національні і державні не дають мені морального права полишити політичне життя України.

Головний захист України – демократія. Я про це багато разів в останній час говорю. Лише демократія дає нам просвіт і перспективу. Цей принцип має бути захищений будь-якою ціною.

Як Президент України я залишаюся гарантом дотримання Конституції та докладу всіх зусиль, щоб другий тур виборів відбувся вільно, законно і демократично.

До толерантності і зваженості закликаю кандидатів на посаду Президента – перед вами стоїть завдання гідно провести підготовку до другого туру і з такою ж гідністю прийняти результати волевиявлення виборців.

Дякую за увагу.

Президент України Віктор Ющенко