back

Побудова єдиного медичного простору – головне завдання реалізації державної політики у сфері охорони здоров’я

11-06-2013 | 14:43

Розпочата в Україні медична реформа спрямована на побудову єдиного медичного простору, у якому б, як у єдиному ланцюгу, злагоджено працювали всі рівні медичної допомоги. Президент України Віктор Янукович наголошує на необхідності побудови єдиного медичного простору, починаючи з перинатальних центрів і закінчуючи лікарнями 2-4 рівня та спеціалізованими медичними центрами. Глава держави зазначає, що на реалізацію цих завдань потрібно не шкодувати ні коштів, ні організаційних зусиль.

Слід зазначити, що протягом 2 років експерименту у пілотних регіонах України нова модель організації і фінансування первинної меддопомоги показує ефективність. Так, на заміну "залишкового" принципу фінансування колишніх поліклінік у пілотних регіонах бюджетні видатки на первинну ланку збільшено вдвічі - до 25-30%. Зросла на 57% - до майже 1,5 тисячі - мережа амбулаторій. За рахунок місцевих бюджетів проведено ремонти 60%-80% закладів. Суттєво покращено їх оснащеність, наближено можливість проведення загально-клінічних обстежень та підвищено зарплату медиків у пілотних регіонах.

Про те, як реалізується державна політика у сфері охорони здоров’я на Чернігівщині, йшлося на нараді, яку 10 червня провів в.о. заступника голови облдержадміністрації Юрій Музика з керівниками структурних підрозділів ОДА гуманітарного напрямку. Зокрема, зазначалося, що реорганізація відбувається з акцентом на створення лікарських амбулаторій загальної практики-сімейної медицини шляхом перетворення госпітальних закладів в амбулаторно-поліклінічні та скорочення ліжок, які переважно виконують соціальну функцію.

У результаті реалізації цих заходів загальна кількість закладів охорони здоров’я області за 2010-2012 роки в основному була збережена. За цей період 1 районна лікарня реорганізована у сільську дільничну лікарню, 2 районні лікарні – у сільські лікарські амбулаторії загальної практики сімейної медицини, 9 сільських дільничних лікарень реорганізовані у сільські лікарські амбулаторії. Об’єднані з більш потужним закладами 32 малопотужні ФАПи для медичного обслуговування населення у зв’язку із значним зменшенням чисельності населення на дільницях обслуговування та відсутністю медичних працівників.

З 1 січня 2013 року швидкою медичною допомогою населення Чернігівщини забезпечує обласний центр екстреної медичної допомоги. Він налічує 49 підрозділів швидкої медичної допомоги. Додатково планується відкрити ще 28 пунктів базування швидкої медичної допомоги.

У поточному році організовані і успішно функціонують Прилуцький міський та Бобровицький районний центри первинної медико-санітарної допомоги, 5 фельдшерських пунктів. На сьогоднішній день в області функціонує 895 медичних закладів різного типу.

Передбачається також створити ще 25 самостійних центрів первинної медико-санітарної допомоги на адміністративних територіях та 8 госпітальних округів з потужним лікувально-профілактичним закладом у кожному окрузі.

Медична допомога на засадах загальної практики - сімейної медицини надається у 128 закладах, з них 54 (42,2%) – самостійні амбулаторії, 115 (89,8%) – заклади сільських адміністративних районів. Наразі медичну допомогу в області надає 251 сімейний лікар, з них 148 (59%) лікарів працює у лікувально-профілактичних закладах сільських адміністративних районів.


Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації