
23-05-2025 | 14:27
В Україні триває Національний тиждень безбар'єрності. Тому у фокусі сьогоднішньої онлайн-зустрічі «Діалог влади та бізнесу» – створення рівних можливостей працевлаштування для всіх без винятку жителів та жительок Чернігівщини.
«Сьогодні ми поговоримо про економічну безбар’єрність. А саме – про забезпечення рівних умов і можливостей для працевлаштування, ведення підприємницької діяльності незалежно від віку, статі, стану здоров'я тощо. Адже в розвиненому суспільстві кожен повинен мати рівні шанси на самореалізацію», – наголосив Іван Ващенко, заступник голови ОДА.
Зокрема, йшлося про програми працевлаштування, які пропонує Обласний центр зайнятості.
«Ми розуміємо, що безбар'єрність – це не тільки фізичний доступ до приміщень. Це – рівні можливості для всіх: людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб, ветеранів, батьків з дітьми, людей старшого віку, молоді без досвіду тощо. В центрі зайнятості є безліч послуг, які ці люди можуть отримати. Ми впроваджуємо безбар’єрність щоденно в нашій роботі. У нас є онлайн-послуги, також адаптуємо сервіси, щоб люди мали рівні можливості у пошуку роботи», – зауважила Людмила Лисобикова, начальник управління реалізації програм зайнятості Центру.
Серед ініціатив, які пропонує служба зайнятості, – професійне навчання безробітних за сертифікатом, ваучером або в рамках експериментального проєкту.
Приміром, людина має можливість (незалежно від рівня освіти) безоплатно пройти підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації в Центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Такі центри наразі діють у 8 областях України. На вибір – 98 робітничих професій та 400 освітніх програм.
Загалом навчання може проводитись за очною (денною, вечірньою), дистанційною, дуальною формами або шляхом їх поєднання. Термін – до 6 місяців і залежить від обраного напряму.
За чотири місяці поточного року в області скористалися цією послугою два ветерани та 17 осіб з інвалідністю.
Можна також скористатися ваучером, пройти навчання за однією із 155 професій та спеціальностей із затвердженого Мінекономіки переліку і здобути як робітничий фах, так і вищу освіту.
Скористалися цією послугою від служби зайнятості двоє ветеранів та дев’ять осіб з інвалідністю.
Окрім цього, Державна служба зайнятості реалізує експериментальний проект: безоплатне професійне навчання для учасників бойових дій та людей з інвалідністю, які постраждали через війну.
У поточному році за цим проєктом навчалося 13 осіб.
Серед професій – кухар, оператор котельні, електромонтер тощо.
Також в області діють компенсаційні програми для роботодавців.
Наприклад, за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю I або II групи.
Читати також: Одне з провідних підприємств області облаштувало робочі місця для людей з інвалідністю
Цього року 24 роботодавці регіону скористалися цією програмою, отримавши майже два мільйони гривень компенсацій за облаштування робочих місць для 26 людей з інвалідністю.
Діють на Чернігівщині і програми урядового проєкту «єРобота» – «Власна справа» та «Гранти для ветеранів та членів їхніх сімей».
Нагадаємо, за програмою «Власна справа» можна отримати мікрогрант у розмірі від 50 до 500 тисяч гривень.
За програмою «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни можуть отримати грант на бізнес до 1 мільйона гривень.
Обов’язковою умовою для грантоотримувачів є створення нових робочих місць (від 1-го до 4-х) в залежності від суми фінансової підтримки.
Нагадала Людмила Лисобикова і про зручний сервіс для кожного, хто шукає роботу – «Єдиний портал вакансій». Тут зібрано понад 250 тисяч пропозицій з усієї України. Дуже зручний пошук.
Окрім питання забезпечення безбар’єрності у пошуку роботи, на зустрічі «Діалог влади та бізнесу» обговорили легалізацію зайнятості, важливість укладення трудового договору та організацію заходів з питань безпеки праці.