back

Чернігівському історичному музею імені В.В. Тарновського – 115 років

29-11-2011 | 16:25

У листопаді 1896 року відбулося офіційне урочисте відкриття Чернігівської губернської вченої архівної комісії (ЧАК) та її історичного музею. Ця дата і є датою заснування Чернігівського історичного музею. Безперечно, за свою 115-річну історію він зробив вагомий внесок у справу відродження багатовікових традицій духовності й історичної пам’яті, дослідження, збереження і примноження історико-культурної спадщини як Чернігівщини, так і всього українського народу.

29 листопада з нагоди визначної дати в Чернігівському історичному музеї імені В.В.Тарновського відбулося урочисте зібрання, в якому взяв участь заступник голови облдержадміністрації Віктор Тканко.

Він привітав ветеранів, колектив музею, подякував їм за плідну, кропітку працю та за дорученням голови обласної державної адміністрації Володимира Хоменка вручив кращим працівникам відзнаки облдержадміністрації.

У своєму виступі директор історичного музею Сергій Лаєвський окреслив здобутки Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського. Зокрема він відмітив, що 2011 рік видався рясним на нагороди для музею. За реставрацію та експонування шати кіота ікони Троїцько-Іллінської Богородиці музей посів ІІ місце у Шостій Всеукраїнській акції “Музейна подія року-2010”; отримав диплом переможця ІІ Всеукраїнського музейного фестивалю в номінації “Альбоми” конкурсу музейних видань за альбом автографів “Качанівка” С.О. Половнікової та монографію “Вишивка Чернігівщини” В.В. Зайченко; музейний лекторій “на колесах” “Дорогами рідного краю”, організований Наталією Євгеніївною Самохіною, став лауреатом Всеукраїнського рейтингу “100 кращих товарів і послуг”.

Вітали співробітників музею і представники громадськості, закладів культури, освіти, архіву і, як годиться в день народження, дарували подарунки. На адресу історичного музею надійшла телеграма-вітання від другого Президента України Леоніда Кучми, яку зачитав перед присутніми Сергій Лаєвський.

Під час урочистостей також відбулися презентації нового випуску збірника наукових праць “Скарбниця української культури” та меморій гетьмана Івана Скоропадського з музейного зібрання.

Гості оглянули виставки “Меморії гетьмана Івана Скоропадського у зібранні Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського” та фото з життя музею 2011 року, дипломи, нагороди, відзнаки.

А музичне вітання від капели бандуристів імені Остапа Вересая обласного філармонійного центру фестивалів і концертних програм додало заходу особливої святковості.

Довідка

Чернігівський історичний музей імені В.В.Тарновського засновано 14 (26 листопада) 1896 року. В 1902 р. Музей українських старожитностей В.В.Тарновського був відкритий для відвідувачів у спеціально збудованому приміщенні (нині в цьому будинку працює обласна бібліотека для юнацтва).

В 1923 р. п’ять чернігівських музеїв де-юре об’єдналися у Чернігівський Державний музей. В 1925 р. об’єднаному музеєві виділили будинок колишнього Селянського банку (нині тут розміщується бібліотека імені В.Г. Короленка). Після утворення Чернігівської області (жовтень 1932 р.) в цьому приміщенні розмістився обласний комітет КП(б)У. А музей у 1933 р. переїхав на Чернігівський Дитинець – Вал – у будинок класичної чоловічої гімназії (після революції – школи).

В 1939 р. Чернігівський державний історичний музей (таку назву він отримав у 1934 р.) був визнаний об’єктом республіканського значення і переведений на республіканський бюджет. На цей час його колекції нараховували понад 60 тисяч пам’яток, а бібліотека – понад 40 тисяч томів книг.

В серпні 1941 р. частина музейного зібрання була евакуйована до Уфи і Чкалова (Оренбурга). Будинок музею, в який влучили фашистські бомби і виникла пожежа, дуже постраждав. У грудні 1943 р. після звільнення Чернігова від німецько-фашистських загарбників музей відновив свою діяльність у приміщенні Музею українських старожитностей імені В.В.Тарновського. В 1967 р. була створена повнопрофільна історична експозиція.

В 1996 р. урочисто відзначене 100-річчя заснування музею. З 2011 р. на правах філії музею постав Музейно-меморіальний комплекс партизанської слави “Лісоград” (с. Єліне Щорського району).

Музей брав участь у всіх трьох Всеукраїнських музейних фестивалях у Дніпропетровську, де отримав нагороди: 2005 р. – за перше місце у конкурсі міні-експозицій та за кращий каталог музейної колекції; 2008 р. – за друге місце у конкурсі міні-експозицій та високу якість музейних видань; 2011 р. – диплом переможця у конкурсі музейних видань (альбоми).Управління у справах преси та інформації облдержадміністрації