01-01-2025 | 12:59
Ключові плани на 2025 рік включають запуск першої черги електронної системи ціноутворення у будівництві, впровадження процесів оптимізації проєктування і будівництва, оновлення ДБН та розробку стандартів, усунення бар’єрів для застосування єврокодів, запуск ринкового нагляду за будівельною продукцією.
2024 рік став роком суттєвих змін та досягнень у сфері будівництва та житлової політики. Головними результатами у цих галузях поділилась заступниця міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська.
Містобудівний кадастр на державному рівні
Містобудівний кадастр на державному рівні (МБКД) акумулює інформацію у сфері містобудування на одному ресурсі, зручному для користувачів, а також забезпечує цифровізацію процедур розробки містобудівної документації. Також формує єдиний підхід до регулювання планування територій та забезпечує прозорість рішень державних і місцевих органів влади щодо містобудівництва.
У серпні 2024 року Кабінет Міністрів України схвалив проєкт постанови "Деякі питання реалізації експериментального проєкту щодо запровадження Містобудівного кадастру на державному рівні", на початку грудня 2024-го відбувся публічний запуск МБКД, проведено навчання та підключення органів місцевого самоврядування до кадастру. Наразі 200 громад вже підключено до нього.
Єдина державна електронна система у сфері будівництва (ЄДЕССБ)
Єдина державна електронна система у сфері будівництва (ЄДЕССБ) упорядковує процес будівництва в Україні через максимальну публічність інформації. Робить його прозорим та вільним від корупції. Що маємо:
Єдиний державний реєстр адрес (ЄДРА)
Єдиний державний реєстр адрес (ЄДРА) систематизує адресні дані та є їх єдиним достовірним джерелом, де кожна вулиця, будівля чи споруда матиме унікальний ідентифікатор:
Технічне регулювання у будівництві
Оновлено 10 державних будівельних норм (ДБН).
Розроблено 51 національний стандарт, зокрема щодо будівельної продукції та адаптації до єврокодів нового покоління.
Реформування житлової політики:
“Коли ми говоримо про важливість цифровізації містобудування, ми також говоримо й про її вплив на процеси, від яких залежить прозоре та підзвітне відновлення зараз та в повоєнні часи, про зміцнення спроможності та ролі громад у процесі реалізації проєктів відбудови, про розподіл фінансових ресурсів та впровадження реформ. Електронні системи та реєстри та автоматичний обмін даними між ними – це не тільки прозорість та боротьба з корупцією. Це також швидкість надання послуг для фізичних та юридичних осіб, в автоматичному режимі, тобто без залучення чиновників. Завдяки цифровізації доступ до потрібних відомостей знаходиться у кілька кліків, як для щоденних потреб кожного українця, так і для стратегічних потреб громад”, – підкреслила Наталія Козловська.
Ключові плани на 2025 рік включають запуск першої черги електронної системи ціноутворення у будівництві, впровадження процесів оптимізації проєктування і будівництва (Building Information Modeling, BIM), оновлення 7 ДБН, розробку 80 стандартів, усунення бар’єрів для застосування єврокодів, запуск ринкового нагляду за будівельною продукцією.
У житловій політиці: прийняття закону про основи житлової політики, розробка понад 80 нормативно-правових актів, створення системи соціального та доступного житла, будівництво соціального орендного житла, цифровізація управління багатоквартирними будинками.
Компенсація за пошкоджене житло: вдосконалення механізмів виплат, залучення коштів бюджету та міжнародних партнерів.
Міністерство розвитку громад та територій України