13-12-2024 | 14:39
Розмінування деокупованих територій – тема вкрай актуальна для Чернігівщини, на жаль, не на один десяток років. Що вже зроблено у цьому напрямі та що робити у разі виникнення такої потреби – говорили учасники чергової зустрічі «Діалог влади та бізнесу», до якої онлайн долучилися близько 40 осіб.
«На Чернігівщині, дві третини якої були окуповані, ворог після себе залишив багато неприємних сюрпризів. Наразі громадськість, урядові структури та неурядові організації, в тому числі міжнародні, долучаються до інформування населення про мінну небезпеку. Ця робота активна у закладах освіти. Працюємо над розмінуванням, зокрема в аграрному секторі. Завдяки оперативному розмінуванню, у 2022 році аграріям вдалося засіяти 90% площ. Процес триває. Дякую всім службам та операторам, а також міжнародним партнерам, завдяки яким можемо пришвидшити темпи розмінування», – зазначив перший заступник голови ОДА Костянтин Мегем.
Так, через війну потенційне забруднення території області вибухонебезпечними предметами перевищило 350 тисяч гектарів. З них близько 300 тисяч (а це землі загального призначення, сільгоспугіддя, ліси та водойми) потребують обстеження та розмінування.
Директор Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи ОДА Олександр Тищенко розповів, що в області діє Штаб з організації розмінування. План гуманітарного розмінування на 2024 рік, який охопив майже 3,2 тисячі гектарів, уже виконали. На 2025 рік відповідні заходи запланували на площі понад 6,5 тисячі гектарів.
В пріоритеті – розмінування сільгоспземель. Після деокупації області близько 60 тисяч гектарів таких земель – потенційно забруднені вибухонебезпечними предметами. За словами директора Департаменту агропромислового розвитку ОДА Олега Крапивного, наразі з них розміновано майже 40 тисяч. Із понад 18 тис. га необстежених угідь 17,4 тис. га розміщені у 20-кілометровій зоні від кордону, що унеможливлює проведення робіт. Наступного року планується обстеження і розмінування близько 600 га.
Крім того, оператори протимінної діяльності обстежують ліси, водойми, дороги, залізничні колії, території об’єктів критичної інфраструктури, а також вздовж ліній електропостачання. При проведенні гуманітарного розмінування за останні два з половиною роки виявлено та знешкоджено більш ніж 88 тисяч вибухонебезпечних предметів.
Варто зазначити, що цього року стартувала державна програма компенсації вартості розмінування сільськогосподарських земель, в тому числі й тих, які вже розміновані в період з 24 лютого 2022 року по квітень 2024-го. За вказаний період держава компенсувала 80% вартості робіт. Якщо розмінування проводилося після 15 квітня поточного року, – стовідсоткова компенсація. Заявки фермери можуть подати через Державний аграрний реєстр, але вже з лютого наступного року – збір на 2024 рік тривав до 15 листопада.
Загалом гуманітарне розмінування території області здійснюють три урядові оператори протимінної діяльності (Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Державна спеціальна служба транспорту, Національна поліція) та сім – неурядових (Укроборонсервіс, The Halo Trust, FSD, DRC, Асоціація саперів України, Demining Solutions, Patron Demining).
ДП «Укроборонсервіс», представники якого долучилися до заходу, розпочав роботи на Чернігівщині цього року. Залучені міжнародні проєкти ЮНОПС щодо очищення території та UNDP щодо проведення піротехнічного обстеження сільгоспземель. Географія робіт – Сосницька, Киселівська, Новобілоуська, Олишівська і Ріпкинська ТГ, а також прилеглі населені пункти.
На території регіону працюють п’ять піротехнічних розрахунків Головного управління ДСНС України у Чернігівській області, які у 2024 році здійснили дві тисячі виїздів, виявили та знешкодили (чи передали під охорону) понад 2,4 тисячі вибухонебезпечних предметів. При цьому розміновано близько 1,8 тисячі гектарів територій.
Регіональна платформа «Діалог влади та бізнесу» працює в межах ініціативи Президента України Володимира Зеленського. Наступна зустріч відбудеться за тиждень.