back

Підвищення якості кадрового потенціалу з урахуванням вимог роботодавців: про переваги дуальної освіти – на «Діалозі влади та бізнесу»

06-12-2024 | 15:53

Про досвід впровадження закладами освіти Чернігівщини елементів дуальної форми навчання та співпрацю з бізнесом у цьому напрямку говорили сьогодні під час чергової зустрічі «Діалог влади та бізнесу».

Про досвід впровадження закладами освіти Чернігівщини елементів дуальної форми навчання та співпрацю з бізнесом у цьому напрямку говорили сьогодні під час чергової зустрічі «Діалог влади та бізнесу».

До заходу у змішаному форматі доєдналися як представники закладів освіти, так і підприємці: всього – близько сотні учасників.

«Всі дотичні до питання розвитку дуальної освіти розуміють, наскільки це важливо та актуально. Адже країна відновлюється, потрібні спеціалісти робітничих професії», – зауважила Жанна Шерстюк, заступниця голови ОДА.

Про переваги дуальної освіти нагадала Тетяна Давидова, начальниця відділу професійної, вищої освіти і науки Управління освіти і науки ОДА.

За її словами, така форма навчання позитивно впливає на якість підготовки фахівців. І що важливо, це відбувається з урахуванням вимог роботодавців. Скорочується розрив між теоретичною та практичною підготовкою.

Дуальна форма здобуття освіти запроваджена в закладах вищої та фахової передвищої освіти.

Мова про Національний університет «Чернігівська політехніка», Прилуцький технічний фаховий коледж та Бобровицький фаховий коледж імені О. Майнової Національного університету біоресурсів і природокористування України.

Зокрема, у Чернігівській політехніці у поточному семестрі з підприємствами укладено 9 договорів про дуальну форму здобуття студентами вищої освіти. Серед них: АТ «Чернігівобленерго», «Козелецьрайагролісгосп», «Корюківкаліс» тощо.

21 фаховий молодший бакалавр здобуває освіту за дуальною формою у Прилуцькому технічному фаховому коледжі та 7 фахових молодших бакалаврів – у Бобровицькому фаховому коледжі.

Детальніше про співпрацю між закладом освіти та підприємством розповіли Максим Забаштанський, координатор дуальної освіти Національного університету «Чернігівська політехніка» та Тарас Калюжний, директор навчально-курсового комбінату АТ «Чернігівобленерго», з яким співпрацює університет.

За словами керівника підприємства, в цьому році між установами вперше укладено як двосторонній договір про співпрацю між закладом освіти та підприємством, так і тристоронні – АТ «ЧОЕ», НУ «ЧП» та студентами, які вже отримали диплом бакалавра. Вони продовжили навчання на магістратурі зі спеціальності «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», і в той же час офіційно працевлаштовані в АТ «Чернігівобленерго».

«Один зі студентів працює інженером виробничо-технічної служби, інший – інженером групи автоматизованого управління мережам оперативно-диспетчерської служби (займається розробкою та супроводом DMS-системи). Важливо, що як гарно б студент не навчався в закладі освіти, щоб йому стати фахівцем, необхідно пропрацювати деякий час на виробництві, отримати відповідний досвід», – переконаний Тарас Калюжний.

Серед переваг дуального навчання обидні сторони вбачають можливість підготовки спеціалістів з урахуванням специфіки виробництва, оптимізація часу та коштів на пошук та підготовку робітників, підвищення конкурентоздатності випускників та мотивація до навчання.

«Університет активно долучає наших партнерів-підприємств до спільного формування освітньої траєкторії  тієї чи іншої спеціальності. У нас сформована Рада роботодавців, Рада якості вищої совіти, що дозволяє нам чути підприємців, враховувати побажання і зауваження», –  каже Максим Забаштанський.

Окрім вищої та фахової передвищої освіти до впровадження дуальних форм навчання долучаються і заклади професійної (професійно-технічної) освіти.

За словами Тетяни Давидової, в регіоні діє три заклади, які застосовують на договірних засадах дуальну форму здобуття освіти. А в листопаді цього року доєдналося і  Чернігівське вище професійне училище. Яке, на підставі договорів з 8 підприємствами, теж підготувало 28 верстатників широкого профілю.

Втім, учасники зустрічі не оминули увагою і фактори, які стримують розвиток дуальної освіти.

Серед того, що потребує вирішення: економічна нестабільність підприємств у умовах воєнного часу,  відсутність податкових пільг для роботодавців при виплаті заробітної плати здобувачам освіти, відсутність гарантій збереження робочого місця за спеціалістом після завершення навчання.

Представник одного із чернігівських підприємств запропонував запровадити часткове відшкодування державою заробітної плати, яку роботодавці платять студентам, а також напрацювання механізму заохочення здобувачів освіти за дуальною формою залишатися на підприємстві після закінчення навчання. 

Вирішення вбачають у зверненні до центральних органів влади стосовно напрацювання дієвих рішень у напрямку стимулювання як студентів, так і роботодавців до переходу на дуальну форму навчання.

Регіональна платформа «Діалог влади та бізнесу» працює в межах ініціативи Президента України Володимира Зеленського. Наступна зустріч відбудеться за тиждень.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації