03-12-2024 | 16:48
У рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» сьогодні в ОВА в змішаному форматі відбулося чергове засідання робочої групи з питань координації гуманітарної відповіді на гендерно зумовлене насильство у співпраці та за підтримки Сабкластеру з питань гендерно зумовленого насильства та Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні.
«Надання допомоги постраждалим особам, запобігання та протидія гендерно зумовленому насильству, зокрема у воєнний час, – важливе завдання як всіх органів державної влади, так й інститутів громадянського суспільства», – наголосив Іван Ващенко, заступник голови ОДА.
Одним із ключових завдань у цьому напрямку є розбудова мережі спеціалізованих служб.
Так, за словами Андрія Шемця, директора Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА, на Чернігівщині в 39 громадах діє 50 спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб. Їхніми послугами у поточному році скористалося майже 12 тисяч осіб.
Більше того, у 2024 році за рахунок субвенції з державного бюджету Варвинська, Борзнянська, Куликівська та Коропська громади отримали кошти на купівлю автомобілів для мобільних бригад.
Читати також: 50 спеціалізованих служб підтримки постраждалих від насильства осіб діє на Чернігівщині
Минулого місяця в обласному центрі відкрито ще один денний центр соціально-психологічної допомоги для осіб, які постраждали від домашнього насильства. Ініціатива реалізована в межах проєкту Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні під назвою «Міста і громади, вільні від домашнього насильства» за сприяння Міністерства соціальної політики України, Чернігівської міської ради, за фінансової підтримки Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги, уряду Норвегії та у партнерстві з ГО «Асоціація експертів із запобігання та протидії гендерно зумовленому насильству».
У центрі можна отримати комплексну допомогу психолога та юриста, послугу соціального супроводу, спрямовану на подолання або мінімізацію наслідків домашнього та гендерно зумовленого насильства.
Серед учасників засідання – і Анастасія Коломієць – польова спеціалістка з протидії гендерно зумовленому насильству Фонду ООН у галузі народонаселення.
Вона акцентувала, що за наявною інформацією (за даними організацій – надавачів допомоги) найбільше послуг з підтримки постраждалих від насильства осіб надається в Ніжинському та Чернігівському районах, найменше – в Новгород-Сіверському.
На думку Анастасії Коломієць, скоріш за все, це пов’язано з безпековими ризиками, адже Новгород-Сіверський район – прикордонний. Втім, осіб, які постраждали від насильства та потребують допомоги, там не менше, ніж в інших районах. Тому важливо, щоб іноземні донори також звертали увагу на розширення послуг і в прикордонних громадах.
Говорили на засіданні і про такий важливий напрямок роботи як допомога чоловікам, підліткам та дітям.
Приміром, за 9 місяців поточного року в області зафіксовано близько 7 тисяч звернень стосовно вчинення домашнього насильства, більшість з яких (77%) – від жінок. Втім 1350 звернень надійшло від чоловіків, а 240 – від дітей.
Загалом, за статистичними даними, 68% чоловіків в Україні переживають стрес та потребують психологічної підтримки, проте через гендерні стереотипи та упередження не ідентифікують для себе таку потребу.
Для підтримки ментального здоров’я чоловіків в Україні за номером 2345 діє Лінія психологічної підтримки, а також онлайн-чат.
Стосовно допомоги підліткам, то тут працює проєкт «Не дрібниці». В межах ініціативи для дітей віком 13-17 років функціонує інтерактивний сайт, чат-бот та цікаві мікрокурси.