15-11-2024 | 17:00
В області регулярно проводяться дослідження стану атмосферного повітря на вміст забруднювальних речовин: сірчистого ангідриду, діоксиду сірки, діоксиду азоту, бензолу, оксиду вуглецю тощо. Відбором та аналізом проб займається Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України на замовлення Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА.
Аналіз атмосферного повітря, проведений з червня по жовтень на території житлових забудов в Бахмачі та Корюківці, а також в промисловій зоні Прилук та Ніжина, показав, що вміст забруднювальних речовин на цих територіях – в межах гранично допустимих концентрацій.
Розповів про це сьогодні на брифінгу в медіацентрі ОВА Олександр Лось, в.о. директора профільного Департаменту.
«Що стосується обласного центру, то в цілому загальний рівень забруднення повітря оцінюється як низький. Моніторинг здійснюється на двох стаціонарних постах Чернігівським обласним центром з гідрометеорології. Проби на вміст чотирьох основних домішок (завислі речовини, діоксид сірки, діоксид азоту та оксид вуглецю) та восьми специфічних (кадмій, залізо, манган, мідь, нікель, свинець, хром та цинк) відбираються 4-6 разів на день, шість днів на тиждень», – повідомив спікер.
Понад це, Чернігівським обласним центром з гідрометеорології вимірюється і радіаційний фон. Це відбувається на 7 пунктах спостережень: Чернігові, Ніжині, Острі, Покошичах, Прилуках, Семенівці та Сновську.
За результатами досліджень цього року радіаційний фон в атмосферному повітрі – в нормі: в середньому – 13 мікрорентген на годину при нормі до 30.
Не оминув увагою Олександр Лось і питання досліджень лісогосподарської та сільгосппродукції на вміст радіонуклідів.
«В області діє чотири сертифікованих радіологи, які проводять дослідження в Новгород-Сіверському, Корюківському та Чернігівському районах. Впродовж 2022-2024 проведено аналіз 4822 проб сільськогосподарської та лісогосподарської продукції. Рівень забруднення радіонуклідами не перевищує норми, хоча традиційно найбільше цих шкідливих речовин знаходиться в лісових грибах. Адже, відомо, що вони легко поглинають забруднюючі речовини і накопичують їх», – зауважив спікер.
В області постійно здійснюється контроль і за якістю поверхневих вод.
Інформація про результати таких досліджень надходить до Департаменту екології та природних ресурсів ОДА щомісячно від профільних організацій: Деснянського басейнового управління водних ресурсів та підприємств-водокористувачів, які здійснюють скид стічних вод у водні об'єкти на території області.
Дослідження проводять на семи масивах поверхневих вод в дев'яти пунктах: річки Стрижень – в Чернігові, Снов – в селі Снов'янка Чернігівського району, Десна – в Малому Усті Сосницької ТГ та в межах Чернігова, Білоус – в межах Чернігова, Мена – на території Менської ТГ, Остер – біля селища Козелець та річка Удай – в Прилуках на двох локаціях.
За словами спікера, на замовлення Департаменту в червні та жовтні поточного року проведено біотестування поверхневих вод навколо Чернігова.
Бактеріологічна лабораторія Чернігівводоканалу провела дослідження типових мешканців місцевих гідроекосистем, представників гіллястовусих рачків виду Daphnia magna Straus.
«Цей метод є найпростішим, але дає максимально точні результати вимірювання. Він базується на встановленні різниці між кількістю загиблих дафній у воді, що тестується, та воді, в якій дафнії утримуються», – пояснив Олександр Лось.
Результати проведення досліджень показали, що вода в річках навколо обласного центру не чинить гостру токсичну дію на тест-об'єкти.
Згадали на брифінгу і про ситуацію з ліквідацією органічного забруднення річок Сейм та Десна. Задля покращення ситуації проведено насичення Десни киснем за допомогою аераційних установок, що суттєво підвищило вміст розчиненого кисню у воді. Нині екологічний стан річок продовжує відновлюватися.
Всі заходи стосовно контролю за станом довкілля Чернігівщини здійснюються в межах регіональних природоохоронних програм коштом обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації