29-10-2024 | 17:00
Контроль за станом повітря і поверхневих вод області здійснюється щорічно на замовлення Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА.
У першій декаді жовтня завершено другий етап досліджень на визначення гострої токсичності поверхневих вод в річках Білоус, Десна та Стрижень навколо Чернігова, зразки відбиралися у 17 створах.
Варто зауважити, що для визначення якості води в річках проведені дослідження тест-об’єктів типових мешканців місцевих гідроекосистем, представників гіллястовусих рачків виду Daphnia magna Straus.
Метод базується на встановленні різниці між кількістю загиблих дафній у воді, що тестується (дослідна), та воді, в якій дафнії утримуються (контрольна). Методика визначення токсичності води передбачає підрахунок кількості живих тест-об’єктів і спостереження за зміною їх стану протягом певного часу. Критерієм гострої токсичності є загибель понад 50 % дафній за 96 годин біотестування. Цей метод є одним із технічно простих, більш чутливим за хімічний і дає цілком достовірну інформацію про токсичність води.
«За результатами проведених досліджень, вода в річках навколо обласного центру не чинить гостру токсичну дію на тест-об’єкти. Кількість загиблих дафній відносно контролю за результатами досліджень наступна: р. Білоус – від 13,0 % до 30,0 % (зразки поверхневої води відбиралися у п’яти створах); р. Десна – від 3,2 % до 20,0 % (у восьми створах); р. Стрижень – від 17,5 % до 27,8 % (у чотирьох створах)», – повідомив керівник профільного департаменту Олександр Лось.
Також упродовж 5 місяців, починаючи з червня, здійснювався контроль за станом атмосферного повітря області. Зокрема, Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України в чотирьох містах (Бахмач, Корюківка, Ніжин та Прилуки) провів дослідження проб повітря на вміст забруднювальних речовин: діоксиду сірки, діоксиду азоту, бензолу, оксиду вуглецю, твердих часток – пилу та важких металів (свинцю, кадмію, ртуті, нікелю).
Аналіз атмосферного повітря у Бахмачі та Корюківці здійснюється в зоні впливу автотранспорту на території житлових забудов, у Прилуках – біля заводу «Пластмас», у Ніжині – на спортивному майданчику гімназії № 9 біля ПрАТ Завод «Ніжинсільмаш».
Вміст забруднювальних речовин в атмосферному повітрі Чернігівщини – в межах гранично допустимих концентрацій.
Нагадуємо, що з результатами проведених досліджень можна ознайомитися на офіційному вебсайті Департаменту в рубриці «Стан довкілля області» (підрубрики "Моніторинг поверхневих вод" та "Моніторинг атмосферного повітря").
Контроль за станом основних компонентів довкілля Чернігівщини здійснювався в межах регіональних природоохоронних програм коштом обласного фонду охорони навколишнього природного середовища. Видатки склали майже 175 тисяч гривень.
За повідомленням Департаменту екології та природних ресурсів
Чернігівської обласної військової адміністрації