24-10-2024 | 17:23
«Соціальна підтримка сімей з дітьми, які опинились у складних життєвих обставинах, – одна з пріоритетних послуг, яка повинна якісно надаватися в кожній громаді. Адже це – «перша лінія контакту», яка надалі запобігає виникненню негативних соціальних явищ», – наголосила Жанна Шерстюк, заступниця голови ОДА, під час чергового засідання координаційної ради у справах дітей при облдержадміністрації.
За словами директорки Обласного центру соціальних служб Алли Кот, спільна мета всіх дотичних до цього питання структур – забезпечити підтримку сімей, які потребують допомоги як матеріальної, так і психологічної.
Наразі в регіоні працює 149 фахівців із соціальної роботи. Втім, цього недостатньо для охоплення всіх проблемних сімей. Тому пошук кадрів – одна із проблем, яка потребує розв’язання.
«Із позитивного – збільшилася кількість психологів, які працюють у громадах. Якщо на початок року було 11 таких спеціалістів, то зараз в 14 громадах працюють вже 18 психологів», – наголосила Алла Кот.
Загалом за 9 місяців поточного року охоплено соціальними послугами близько 30 тисяч сімей різних категорій. Це і родини захисників, і ВПО, і постраждалі від воєнних дій тощо. З них – 698 сімей, де батьки ухиляються від виконання обов’язків (виховується понад 1000 дітей).
Актуальними залишаються сімейно-орієнтовані послуги, зокрема, соціальний супровід родин, які опинились у складних життєвих обставинах.
«Це комплексна послуга. Нею охоплено вже понад 1160 родин регіону. Проте це лише 23% від загальної кількості сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Як-от, у Дмитрівській, Макіївській, Новобасанській, Парафіївській і Тупичівській ТГ така послуга взагалі відсутня», – акцентувала директорка Обласного центру соціальних служб. Тому пріоритетне завдання – поширити соціальний супровід і в цих громадах.
Важливо, що в регіоні активно функціонують простори життєстійкості, кризові кімнати.
За словами Жанни Шерстюк, це допомагає надавати якісні соціальні послуги, охоплювати більшу кількість сімей, яким потрібна допомога.
Ще однією важливою складовою підтримки таких сімей, як наголосила Алла Кот, є спільна взаємодія всіх дотичних структур, в тому числі охорони здоров’я, освіти, поліції, органів місцевого самоврядування.
З цією метою Обласний центр соціальних служб розробив тренінг, де вчать, як спільними зусиллями активізувати роботу на місцях. Таку активність уже проведено у Бахмацькій, Ніжинській, Менській, Борзнянській і Гончарівській ТГ.
Говорили під час засідання і про послуги патронату.
За даними моніторингу, який оприлюднив БФ «Партнерство «Кожній дитині», Чернігівщина посідає перше місце в Україні за кількістю цьогоріч створених патронатних родин.
Читати також: Чернігівщина лідирує в Україні за кількістю цьогоріч створених патронатних родин
За словами начальниці Служби у справах дітей ОДА Людмили Зеленько, цього року з’явилося 17 нових сімей патронатних вихователів. Це свідчить про активний розвиток цієї соціальної послуги серед населення. Втім, відповідно до завдань Уряду, сім’я патронатного вихователя має бути в кожній територіальній громаді. Адже дітей, яким необхідна допомога, значно більше.
Ще одне питання, яке розглянули на засіданні, – захист сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на повному державному утриманні у професійно-технічних та фахових передвищих навчальних закладах.
Для цих дітей, на переконання Юлії Олифіренко, заступниці начальника Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Чернігівській області, заклади освіти є домівками, а їхні керівники – піклувальниками, тому необхідно зробити все можливе для того, щоб права такої дитини чи особи відповідної категорії були захищені.
Має бути і всебічна підтримка у громадах. Приміром, при оформленні соціальних виплат, отриманні соціальних послуг, допомоги на оздоровлення тощо.