back

Урядовці в офлайн-діалозі з сільгоспвиробниками Чернігівщини: новели та удосконалення напрацьованого

14-08-2024 | 18:07

Проблеми аграрного сектору та шляхи їх розв’язання обговорили сільгоспвиробники Чернігівської області з в. о. Міністра аграрної політики та продовольства України Тарасом Висоцьким і заступницею Міністра економіки України Надією Бігун, які сьогодні перебували на Чернігівщині з робочим візитом.

Говорили про зміни в законодавстві, нові програми підтримки та розширення уже звичних з акцентом на роботу в прикордонні, яке зазнає постійних обстрілів. Лише у 5-кілометровій зоні вздовж державного кордону з росією та білоруссю перебуває 11,5 тис. га земель, котрі не використовуються суб’єктами господарювання через небезпечність здійснення діяльності на таких територіях. Значний відсоток земель – під фортифікацією.

Одна з серйозних проблем для аграріїв у прифронтовій зоні – забезпечення електроенергією. Тому ухвалені законодавчі зміни щодо звільнення від мита та ПДВ на ввезення в Україну обладнання для енергетики та запроваджено пільгове кредитування на його придбання.

«Зараз фіналізуються законодавчі зміни для того, щоб почати компенсувати витрати підприємствам у 2–5 км від кордону через те, що там немає можливості працювати. Закладається така логіка, щоб відповідні кошти виплачувалися щороку за попередній період», – зазначив Тарас Висоцький.

Крім того, для сільгоспвиробників у прифронтових регіонах діє низка державних програм з підтримки, які доступні підприємцям Чернігівщини. Зокрема:

  • аграрії на деокупованих територіях, які обробляють до 120 га, можуть отримати 8 тисяч гривень безповоротної допомоги на один гектар. У Державному аграрному реєстрі йде прийом заявок;
  • допомога фермерам на поголів'я худоби: ті, хто утримує від 3 до 100 корів, можуть отримати 7 тисяч гривень на одну голову;
  • компенсація вартості вітчизняної сільськогосподарської техніки – до 25%. Це стосується техніки, яка куплена з квітня 2024 року;
  • гранти на розвиток садів та теплиць – до 10 мільйонів гривень або до 7 мільйонів гривень відповідно. Також можна отримати до 8 млн грн на створення переробного підприємства.

Міжнародні партнери також продовжують підтримувати українських аграріїв. Вже зібрані заявки на безкоштовне отримання рукавів для тимчасового зберігання зернових у прифронтових територіях.

Зі свого боку, Надія Бігун нагадала про наявні програми, зосередивши увагу на проєкті «Зроблено в Україні», під «парасолькою» якого і акумулюються всі ініціативи. 

«Питань було багато. З дечим, як-от зі спрощенням підключення до мереж, можна впоратися завдяки комунікації на регіональному рівні. З дечим – держава та донори готові підставити плече. Важливо те, що не було розмов про припинення діяльності господарств, бо складно; було багато "як" з цим впоратися», – прокоментував начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус.

Принагідно в. о. Міністра аграрної політики та продовольства України побував на одному з агропідприємств Чернігівщини, яке є учасником програми компенсації 25% вартості української сільськогосподарської техніки та обладнання.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації