17-07-2024 | 14:11
На території Ніжинського району (включно з райцентром) на обліку в єдиній інформаційній базі даних про ВПО перебуває понад 12,8 тисячі осіб. Найбільше з Чернігівської (близько 4 тисяч) та Київської (понад 4,5 тисячі), решта – з Донецької, Луганської, Харківської, Сумської, Херсонської областей.
Про соціальний захист внутрішньо переміщених осіб, які вимушено переселилися до Ніжинського району в зв’язку з військовою агресією росії, розповіла сьогодні на брифінгу в медіацентрі ОВА заступниця голови Ніжинської райдержадміністрації Людмила Желада.
«У десятьох громадах (Лосинівська, Талалаївська, Крутівська, Комарівська, Бобровицька, Новобасанська, Макіївська, Мринська, Носівська, Дмитрівська) та місті Ніжин прийняті програми підтримки внутрішньо переміщених осіб на 2024 рік. Даними програмами передбачається забезпечення доступу громадян з числа ВПО до якісної медицини, створення умов для реалізації права на освіту, надання соціальних послуг відповідно до їх потреб», – зазначила спікерка та додала, що на території громад діють пункти видачі гуманітарної допомоги, де можна отримати необхідні речі, зокрема продукти харчування, засоби гігієни, одяг, взуття тощо.
Надають підтримку і благодійні організації. Так, завдяки підтримці ГО «Інноваційні соціальні рішення» у Ніжинському районі функціонує мобільна бригада соціально-психологічної допомоги, яку отримують, зокрема й ВПО.
БФ «Рокада» неодноразово надавав транспортні послуги внутрішньо переміщеним особам, які мають обмеження в пересуванні, а також гуманітарну допомогу переселенцям (засоби гігієни, господарчі товари, матраци тощо).
Юридичну допомогу ВПО, які проживають на Ніжинщині надав БФ «Право на захист».
Також у селі Новий Биків Новобасанської ТГ розташоване модульне містечко «Надія», яке налічує 22 кімнати та може вмістити 88 людей. Наразі ж тут проживає 5 сімей (8 ВПО, 1 особа з інвалідністю, 6 пенсіонерів, 1 особа працездатного віку).
«Містечко забезпечене всім: від сучасної кухні до дитячої кімнати. Є й генератори та резерв пального. Тобто, все необхідне для комфортного проживання», – зауважила спікерка.
Основним проблемним питанням для переселенців є зміни у законодавстві щодо виплат допомоги на проживання.
До 1-го березня цього року таку допомогу в районі та місті Ніжин отримували 2359 внутрішньо переміщених осіб. Наразі ж, у зв’язку зі змінами до Постанови КМУ від 20 березня 2022 року № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам»,–1583 особи.
«Значна кількість переселенців, які до березня 2024 року отримували допомогу на проживання у розмірі дві та три тисячі гривень, втратили таке право. Серед ВПО, які перемістилися до нас з 2014 року до 1 січня 2022 року право на продовження допомоги мають лише пенсіонери, особи з інвалідністю, діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування. Також не мають права на отримання допомоги з березня цього року внутрішньо переміщені особи працездатного віку, у сім’ях яких відсутні діти до 18 років, а також ті, хто не має групи інвалідності», – пояснює Людмила Желада.
Переселенцям, які втратили право на отримання допомоги на проживання, рекомендують звертатися із заявою про допомогу відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» до управлінь соціального захисту населення.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації