back

Утвердження національної ідентичності на Чернігівщині: національно-патріотичне виховання, сприяння функціонуванню української мови та збереження пам’яті

05-06-2024 | 17:14

Питання утвердження в області української національної та громадянської ідентичності обговорили сьогодні на засіданні профільної Координаційної ради при Чернігівській ОДА.

«Формування нашої національної ідентичності є надважливим в умовах російської військової агресії. Від становлення українців як нації залежить майбутнє нашої держави в цілому», – наголосив заступник голови ОДА Іван Ващенко.

За словами директора Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА Андрія Шемця, наразі до процесу утвердження української національної та громадянської ідентичності в області залучені всі можливі заклади – бібліотеки, будинки культури, заклади освіти, молодіжні центри та простори тощо. Разом з тим, триває збір інформації щодо інститутів громадянського суспільства, які активно працюють у цьому напрямі.

Про національне-патріотичне виховання дітей та заходи, які проводить Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді, розповів його очільник Петро Степовик.

Один з них – «Школа виховників джур» – спрямований на підготовку до виховницької діяльності зі створення та забезпечення роботи в районах і громадах осередків Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Він передбачає психологічну та вогневу підготовку, відпрацювання елементів надання першої медичної допомоги та інше.

«Після завершення цього вишколу учасники отримують право створювати власні рої, об’єднувати в курені у громадах, а також надавати теоретичну та практичну допомогу у проведенні гри «Сокіл» («Джура»)», – зазначив Петро Степовик.

«Джура» – дуже гарний захід, позитивно сприймається дітьми. Необхідно зробити все можливе, щоб він охопив максимальну кількість дітей», – наголосила перша заступниця голови обласної ради Ніна Лемеш.

Говорили учасники зібрання й про стан реалізації у 2023 році обласної Програми сприяння функціонуванню української мови як державної.

Минулого року на виконання заходів, передбачених програмою, було витрачено понад 700 тисяч гривень. Більша частина коштів направлена на поповнення бібліотечних фондів, а також на створення фонду аудіозаписів окремих творів письменників Чернігівщини (наразі аудійовано шість творів, які розміщені на YouTube-каналах бібліотек та на платформі MEGOGO). Крім того, в межах програми проведено ряд фестивалів, літературних конкурсів, поетичних марафонів.

Читати також: Твори письменників Чернігівщини на платформі MEGOGO: як в області сприяють функціонуванню української мови

Ще один важливий захід – хакатон «Технологічні рішення для роботи з пам’яттю» – проводився на базі Національного університету «Чернігівська політехніка» у співпраці з Міжнародним фондом «Партнерство за сильну Україну». Він спрямований на те, щоб залишити в історії пам’ять про події російського вторгнення на Чернігівщині.

Серед проєктів, які представили учасники хакатону, – розробка сайту та чат-ботів, створення відео для візуалізації даних, передача інформації за допомогою коміксів. Теми проєктів стосувались історій війни та окупації, захисту тварин, збереження історичних архітектурних споруд, кваліфікації воєнних злочинів тощо.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації