back

Працевлаштування осіб з інвалідністю: держава компенсує витрати на облаштування робочих місць

24-04-2024 | 12:03

В Україні понад 2,7 млн людей з інвалідністю і лише 16% із них мають роботу.

Одна із причин, що зупиняє людину з інвалідністю податися на вакансію, – це відсутність належних умов для роботи.

За інформацією ГО “Доступно UA”,  більшість осіб з інвалідністю, які шукають роботу, навіть не розглядають оголошення, якщо там не вказано, що роботодавець готовий взяти такого фахівця на роботу.

Роботодавець же, зі свого боку, часто не готовий створити інклюзивні умови. Адже побоюється додаткових фінансових витрат, або йому банально бракує знань про те, як облаштувати робоче місце для такого працівника.

Як залучити фахівців з інвалідністю до ринку праці?

У серпні 2023 року Міністерство економіки разом із Державною службою зайнятості запровадили програму, за якою роботодавець, який працевлаштував людину з інвалідністю та підготував для неї робоче місце, має можливість отримати компенсацію вартості облаштування такого місця. 

Йдеться про суми до 106,5 тис. грн, якщо ми говоримо про осіб з інвалідністю І групи, та до 71 тис. грн – за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю ІІ групи.

Як отримати компенсацію? 

Роботодавець має облаштувати робоче місце для фахівця з інвалідністю впродовж 90 днів з моменту працевлаштування. Далі він подає заяву про надання відшкодування вартості витрат до центру зайнятості або через портал Дія та додає копії необхідних документів. Розгляд справи займає 10 робочих днів. У разі позитивного рішення, протягом 5 днів кошти надійдуть на рахунок роботодавця. 

Що можна купити? 

Перелік допоміжних засобів досить великий. За інформацією Державної служби зайнятості, частіше за все компенсацію брали для облаштування робочого місця спеціалізованими меблями та фурнітурою, поручнями, для придбання офісних крісел з регулятором висоти сидіння та положення спинки, комп'ютерів та ноутбуків із вбудованими пристроями захисту очей, телефонів, навушників тощо.

Програма має на меті зруйнувати стереотип про те, що для облаштування інклюзивного робочого місця потрібно багато зусиль і часу. У більшості випадків паперова робота займає всього кілька тижнів, а працівнику для роботи може бути достатньо придбати спеціальний стілець, прилаштувати додаткові ручки чи прибрати поріг.

Чому це важливо для країни?

Це питання стало особливо важливим після початку повномасштабного вторгнення, коли внаслідок військових дій збільшилася кількість людей з інвалідністю як серед військових, так і серед цивільних. І більшість з них до отримання поранення були на ринку праці й, вочевидь, мають бажання повернутися до роботи.

"Нині більшість фахівців з інвалідністю залишаються осторонь ринку праці, хоча можуть його підсилити, – говорить Тетяна Бережна, заступниця міністра економіки. Зараз роботодавець бореться за кожного працівника, адже частина пішла служити, хтось вимушено переїхав за кордон. Ще більшою потреба у робітниках буде під час відбудови країни. Наше завдання змінити свідомість українських роботодавців та працівників з інвалідністю. Аби на співбесіді і робітник, і фахівець чітко знали про таку опцію від держави, а інвалідність ні в якому разі не ставала перешкодою для роботи". 

А ще ця програма – інвестиція в загальну інклюзивність підприємств, додає Тетяна Бережна. Адже робітник з інвалідністю може змінити місце роботи, а створені умови – залишаться. Міністерство економіки розраховує, що з часом завдяки програмі компенсації більшість українських підприємств будуть інклюзивними.

Чи вистачить коштів?

Цього року в бюджет закладені кошти на облаштування 10 тисяч робочих місць. З початку дії програми (станом на 1 квітня цього року) компенсацію отримали 248 роботодавців за облаштування робочих місць для 267 працівників. З них – 22 працівники з першою групою інвалідності на суму 16,2 млн грн. Зокрема, у 2024 році за цією програмою вже було профінансовано 12,5 млн грн.

За повідомленням Міністерства економіки України